in , ,

Üstad Splinter: “2023 Kripto Yılında Bizi Neler Bekliyor?”

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, 2023 kripto yılında bizi neler beklediği ile ilgili piyasa analiz ve yorumlarını bizlerle paylaştı. Bu yazıda önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için detayları sizlerle paylaşacağız.

2022 kripto için kabus gibi bir yıldı. LUNA‘nın çöküşü, Alameda ve FTX iflası adeta domino etkisiyle piyasaya ciddi bir zarar verdi. Zaman zaman Binance hakkında fudlar yayılsa da Binance bu süreci hasarsız atlattı ve bugün Bitcoin spot hacminin %90’ına yakınına sahip olması; piyasa için ne kadar önemli olduğunun kanıtı.

Gelelim 2023 yılında bizi neler beklediğine. Öncelikle ChatGPT‘nin getirdiği yapay zeka rüzgarı ile FET başta olmak üzere çoğu yapay zeka projesi mini boğalarını yaşadı. Yapay zeka hakkında Elon Musk geçtiğimiz günlerde tweet attı ve bu yapay zeka rüzgarının 2023 yılında devam edeceğinin göstergelerinden biri. Bunun dışında Internet of Things alanında da benzer bir rüzgar yaşanabilir ve IOTX’in başını çektiği bir hareketlenme görebiliriz.

2023 ilk ayı Bitcoin‘in hareketlenmesiyle birlikte özellikle Layer-1 ağlarına da ciddi bir likidite getirdi. Bu ilgi Layer-2 projelerine de kaymaya başladı. Bu Bitcoin yükselişi önemli çünkü şu an piyasaya giren para, smart money diye nitelendirebileceğimiz akıllı para girişi. Bu akıllı para, sektörde kalacak paradır ve bu yüzden piyasaya ciddi bir güven getirir.

Bu yıl hangi Layer-1 ağları çok konuşulabilir? Öncelikle sürekli bahsettiğim ve Solana’nın ciddi rakibi Aptos, daha sene başında şovunu yaptı. Tweet’lerimde sıklıkla bahsettiğim sebeplerden dolayı, Aptos göstere göstere yükseldi. Pancakeswap DEX’inin Aptos ağını desteklemesi, yeni çıkacak pek çok projenin Aptos ağında çıkacak olması, her geçen gün çok fazla yazılımcının Move dilini öğrenerek Aptos geliştiricisi olması zaten yükselişin çok uzak olmadığının göstergeleriydi. Bu yüzden bu yıl Aptos çok konuşulacaktır. Yine Aptos gibi Move dilinde kodlanan Sui‘de çok konuşulacaktır. Bu iki proje, bu yıl Solana topluluğunun ilgisini çekecektir zira teknik olarak yeterlilikleri ve yeniliklerinin yanı sıra; çok sağlam bir Vc desteği ile marketing’de de çok iyi işler çıkartabilirler.

Layer-2’lere gelirsek bu yıl Arbitrum daha tokeni çıkmadan çok konuşulmaya başlandı ve DeFi’ler ve DEX’ler bu ağı desteklemeye başladılar. TVL‘si oldukça iyi bir noktada, Arbitrum’un yanı sıra Optimism ve yine henüz tokeni piyasada olmayan Starkware iyi işler çıkartabilirler.

MATIC’e gelirsek çok sağlam kurumsal iş birlikleri yapan Polygon ağı, yıla damgasını vurabilir. CELR, CTSI ve METIS arasında ise düşük market büyüklüğü ve yenilikçi bakışı ile METIS’in ciddi bir yükseliş göstereceğini düşünüyorum. Yani bu yıl akıllı paranın bu ağlara akacağını öngörüyorum. Bunun dışında market büyüklüğü bakımından henüz istenilen seviyede olmayan AZERO, KASPA, GLMR, ASTR, KDA, CSPR, CKB gibi ağlar da sıkı takip edilmesi gereken ağlar zira market büyüklükleri düşük seviyede. Özellikle CKB’den sansasyonel bir çıkış beklemekteyim. Fantom’un gün geçtikçe TVL artışı da bu yıl yine çok konuşulacak ağlardan biri olmasını
getirecektir.

Ekosistem bazlı düşünürsek Cosmos SDK ile kodlanan ağların çoğalması Cosmos ekosistemini güçlendiriyor. ATOM’un yanı sıra JUNO, OSMO ve EVMOS; Cosmos ekosisteminde öne çıkan projeler olabilir. DeFi’lere çok klas teknik ayrıcalıklar sağlayan INJ ve ROSE ise TVL yükselişleri ile birlikte radarımıza gireceklerdir. Yine bir Cosmos ekosistem coin’i KAVA, TVL artışı ile SCRT ise teknik geliştirmelerinin başarısı ile radarımızda.

Çok fazla projeden söz etme sebebim, artık smart money nerdeyse o yöne doğru bir yatırım yapmak gereksinimi ve esnek bir sepet tasarlamak her zaman iyidir. Bu yıl piyasada boğa öngörmesem de ara yükselişler ile iyi kazançlar elde edilebileceğini düşünüyorum. IDO‘ların tekrar başlaması ile
birlikte launchpad dünyasında da bir hareketlilik söz konusu olabilir. DeFi sezonu için ise henüz erken zira DeFi’ler Layer-2’ler ile teknik yeterliliklere kavuşsa da henüz kullanıcı dostu olmadıklarından ve regülasyon gibi bir problemle karşı karşıya olduklarından DeFi‘ler için 2024’ ü beklemek gerekecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

TRON (TRX) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

XRP, BTC

En İyi Kripto Balina Takip Araçları