in ,

Üstad Splinter’dan Aptos Network (APT) Analizi

Bu yazımızda, Üstad Splinter’ın Aptos Network (APT) analizini kaleme alacağız.

Aptos vesting takvimine baktığımızda yıllık emisyonun oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren emisyon azalıyor. APT şu anda %18 dolaşıma sahip. APT’nin 1 milyar arzının en büyük yüzdesini oluşturan community 500 milyon adet ve bu miktar 120 parça halinde serbest bırakılacak. Yani APT’nin 10 yıllık geniş bir süreye yayılan vesting takvimi bulunuyor.

Piyasa değeri (Marketcap) 1.2 milyar dolar olan APT’nin TVL’si 47 milyon dolar seviyesinde. Şu an APT’nin çok erken bir aşamada olduğunu söyleyebiliriz. Native DEX ve DeFi’lerin artmasına paralel olarak APT fiyatı da artacaktır.

Aptos ekosisteminin TVL’sinin 47 milyon dolar olduğunu belirtmiştik. Bunda en büyük payı elinde bulunduran Thala 17 milyon dolara sahip. Bunun yanı sıra PancakeSwap (CAKE) ekosisteminin APT desteği oldukça önemli. Peki şu an neler eksik?

  • Multichain dediğimiz birden fazla zinciri destekleyen çoğu DeFi ve DEX şu an APT zincirini desteklemiyor.
  • TVL’nin artması için pek çok DeFi ve DEX’e APT zincir desteği gelmesi lazım.
  • APT’nin native defteri ve DeFi’leri hala yeterince bilinen ve TVL’ye sahip projeler değiller.

Buradan yola çıkarak APT’nin büyümesi için en az 1-2 yılı olduğunu söyleyebiliriz. Orta ve uzun vadede APT değerlenir, kısa vadede büyük bir beklentim yok.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Eylül Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler