içinde ,

UST Çöküşüne Yellen’ın Tepkisi! Müdahale Edilecek mi?

UST, ABD, Janet Yellen,

Terra’nın UST stablecoin’inin son çöküşüne ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi tarafından düzenlenen bir kongre oturumu sırasında dikkat çekti.

Kasım ayında, ABD Hazine Bakanlığı liderliğindeki bir düzenleyici kurum, stablecoin’lerin daha sıkı gözetimi için çağrıda bulunan bir rapor yayınlamıştı. Bu durumun sektör genelinde “bulaşıcı” bir şekilde yayılabileceği ve bunun da daha geniş finansal sistemi daha yüksek bir risk düzeyine maruz bırakabileceği konusunda uyarmışlardı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen UST için şunları söyledi:

“Bu sabah Wall Street Journal’da TerraUSD olarak bilinen bir stablecoin’in yükseliş yaşadığı ve değerinin düştüğüne dair bir rapor olduğunu belirtmiştim. Bunun hızla büyüyen bir ürün olduğunu ve finansal istikrar açısından riskler olduğunu ve bir çerçeveye ihtiyacımız olduğunu basitçe gösterdiğini düşünüyorum.”

Yanıt olarak, Senatör Pat Toomey (R-PA), UST’nin algoritmik bir stablecoin olduğunu, yani nakit veya menkul kıymetlerle desteklenmediğini belirtti.

UST, Yellen
Yellen, Kongre’nin stablecoin ihraç edenleri düzenleyecek bir yasa çıkarması gerektiğine inanıyor. Bu yıl bir an önce bu yasanın uygulamaya geçmesinin “çok uygun” olacağını düşünüyor.

Yellen, olağanüstü stablecoin stoğunun çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu nedenle “tutarlı bir federal çerçeveye” ihtiyaç olduğunu belirtti.

Geçen ay Yellen, “hiç kimsenin” kullanıcılara token’larının kolayca dolar karşılığında alınabileceği konusunda güvence veremeyeceğini iddia ederek stablecoin’ler hakkındaki şüphesini dile getirmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin düzenlemesinin önemli ve acil olduğunu ve Kongre’nin yıl sonuna kadar bir yön vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

MicroStrategy Bitcoin Satacak mı?

LFG, UST’yi Desteklemek için 1 Milyar Dolar Arıyor