in

USDC Stablecoin’i Neden Bu Kadar Hızlı Büyüyor?

USDC, en hızlı büyüyen stablecoin olarak ortaya çıktı. Tether (USDT) bugün en büyük stablecoin olsa da, piyasa bu ara USDC’yi tercih edilen yeni stablecoin olarak benimsedi. Bugün, sadece Ethereum için yaklaşık 6.5 milyar USDC ihraç edildi, bu bir yıl öncesine göre 10 kattan fazla bir artış. USDC’nin benimsenmesi, varlığın ikinci en büyük stablecoin olma yolunda ilerlemesini sağladı. Peki USDC neden diğer stablecoinlere kıyasla bu kadar başarılı oldu?

USDC, dolar destekli bir stablecoin’dir. Dolar destekli bir stablecoin ihraç edilen her USDC için, stabilcoin’i destekleyen bir banka hesabında bir dolar bulunduğu anlamına gelir. USDC sahipleri istedikleri zaman USDC’lerini Coinbase gibi borsalarda ücretsiz olarak dolara dönüştürebilirler. Benzer şekilde, doları olan kullanıcılar Coinbase gibi borsalarda USDC’ye dönüştürebilirler.

USDC

Merkez adlı bir konsorsiyum, USDC’nin çıkarılmasını denetler. Coinbase ve Circle, Center’ın iki kurucu üyesidir ve özellikle Circle, USDC’nin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. En çok Ethereum’da popüler olsa da, Center ayrıca Algorand, Solana ve Stellar gibi diğer blok zincirleri için USDC paritesi aktif edildi.

USDC Stablecoin’i Özel Yapan Şey

DeFi (merkezi olmayan finans), stabilcoinlerin benimsenmesini sağlasa da, piyasa USDC’yi en hızlı oranda benimsedi. USDC’nin en hızlı büyüyen stablecoin olmasının birçok nedeni var. Temel nedenlerden biri, piyasanın USDC’yi uygun şekilde ihraç etmek için Circle ve Coinbase’e güvenmesidir. Piyasa, Coinbase ve Circle’ı yasalara sıkı sıkıya bağlı inanılmaz muhafazakar şirketler olarak görüyor. Dahası, Circle ABD hükümeti ile USDC’yi dış politika için bir araç olarak kullanma konusunda bile işbirliği yapıyor.

USDC

Aslında, ABD hükümeti USDC’yi Venezuela’daki sağlık çalışanlarına dağıtmak için Circle ile koordine etti. Bu şekilde, diktatör olarak lanse ettikleri Maduro’nun kontrol ettiği geleneksel finansal sistemi atlayabildiler. Hem Circle hem de Coinbase’in ABD hükümeti ile olan yakın ilişkisi pazara güven veriyor. Buradaki düşünce, hükümetin aktif olarak işbirliği yapan şirketleri kısıtlayıcı bir şekilde düzenleme olasılığının düşük olmasıdır. Bunun ötesinde USDC’nin en hızlı büyüyen stablecoin haline gelmesinin bir başka nedeni de USDT’nin son zamanlarda güven sorunları yaşamasıdır. 2019 yılında ise bir grup yatırımcı, dolandırıcılık, kara para aklama ve manipülasyon iddiasıyla Tether ve Bitfinex’e dava açmıştı. Davada, Bitfinex’in hiçbir karşılığı olmayan milyarlarca dolar değerinde Tether’i (USDT) piyasaya sürerek bir manipülasyon yaptığı iddia edilmişti. Birçok kişi, USDT’nin tarihsel destek sorunları ve bankacılık ortaklarının USDT’ye karşı şeffaf olmaması nedeniyle USDC’yi kullanmayı tercih etmeye başladı.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Dijital Para Altyapı Çalışmaları Yıl Sonuna Hazır

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

24 Mart 2021 Tarihli Filecoin, Bitcoin Ve Chainlink Fiyat Analizi