içinde ,

Ünlülerden NFT Paylaşımı Gelmeye Devam Ediyor: Komedyen Cem Yılmaz NFT Rüzgârına Kapıldı

Cem Yılmaz

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, son zamanlarda herkes tarafından dile getirilen NFT konusunda ilk adımını attı. Yılmaz, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda NFT’lerini satışa sundu. 

Ünlüler NFT pazarına akın etmeye başladı. Bundan yaklaşık 1 ay önce Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Selçuk Erdem, bu NFT pazarına adım atmıştı. Erdem’in yarattığı Fluffy Polar Bears (pofuduk/yumuşak kutup ayıları) isimli NFT koleksiyonu yakında zamanda satışa çıkarılmıştı.

Şimdi ise Cem Yılmaz’ın oluşturduğu NFT’ler, OpenSea NFT platformunda sergileniyor. Cem Yılmaz, OpenSea üzerinden bir NFT ögelerini satışa sundu. Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Var mı NFT isteyen? İsteyene atıyorum. Deneme ya bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Cem Yılmaz’ın koleksiyonunun ilk çizimi için yaklaşık olarak 19 bin 500 dolar teklif verildi. Diğer iki çiziminin her birisi de 7 bin 100 dolarlık bir teklif aldı. Yılmaz, kendisine ait olan OpenSea NFT profil bağlantısını takipçileriyle paylaştı ve çizdiği sanatsal ögeleri burada tanıttığını ifade etti.

Son zamanlarda NFT’lere ilgi katlanarak büyümeye devam ediyor. Ünlü karikatür dergisi Uykusuz, kriptoparalara son akım olan NFT’lere Terra Virtua ile giriş yapmıştı. Dergi, bazı çizerlerinin eserlerini dijital koleksiyona dönüştürmeyi hedefliyor.İtalyan moda devi Dolce & Gabbana önceki gün “müzelik” olarak nitelediği moda ürünlerinden oluşan NFT koleksiyonu için açık artırma başlattı. Türkiye’de ise Galatasaray Spor Kulübü geçen günlerde NFT koleksiyonunu satışa sunacağını duyurmuştu.

NFT Nedir?

NFT (non-fungible token), Türkçe adıyla “Eşsiz Token”, benzersiz bir varlığı temsil eden, blockchain üzerinde üretilmiş kriptografik bir token türüdür. NFT’ler sayesinde gerçek dünya varlıkları veya dijital varlıklar tokenlaştırılabilir. Bu varlıklar ikame edilemez, non-fungible, olduğundan orjinaldir ve belki ileride mülkiyet ispatı için dahi kullanılabilir.

Normal kriptoparalar ikame edilebilir, yani birbirinin yerine geçebilir varlıklardır. Günlük hayatta kullandığımız itibari para birimleri de öyledir. Her bir birim kendisine denk diğer herhangi bir birimle değiştirilebilirdir. İşte NFT’leri kripto paralardan ve itibari para birimlerinden ayıran nokta burasıdır. NFT’ler orijinal, benzersiz ve ikame edilemezdir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi | 7 Ekim 2021

Üstad Splinter’dan AMA Etkinliği: Ekim Ayı Piyasa Analizi