in , , ,

Uniswap vs PancakeSwap Karşılaştırması

Piyasadaki kripto para yatırım uygulamalarının sayısı artmaya devam ettikçe potansiyel yatırımcılar için birçok seçenek doğuyor. Biz de bu yazımızda en popüler kripto platformlarından ikisi olan Uniswap ve PancakeSwap’ı karşılaştıracağız.

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap, kullanıcıların Ethereum blok zincirinde bulunan herhangi bir token veya coin ile işlem yapmalarını sağlayan merkeziyetsiz bir kripto işlem platformudur. Bu platformun kullanımı oldukça kolaydır ve düşük ücretlere sahiptir. Ek olarak, kullanıcıların varlıklarını izleyebilmeleri için gerçek zamanlı fiyat çizelgesi sağlar.

Uniswap’ın nasıl çalıştığını anlamak için Swap Protocol’ü anlamak gerekir. Swap Protocol, kullanıcıların bir kripto parayı diğeriyle anında exchange etmelerini sağlayan bir özelliktir. Bu tür bir exchange; belirli bir kullanım için farklı, başka bir kullanım için farklı coin kullanmak isteyen yatırımcılar için idealdir.

Özellikler:

  • Güçlü güvenlik
  • Kolay kullanım
  • Swap Protocol sayesinde anlık exchange özelliği
  • Birçok dil desteği

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

PancakeSwap, kullanıcıların token veya coin’lerini başkalarıyla exchange etmelerine olanak tanıyan başka bir merkeziyetsiz kripto platformudur. Piyasadaki en yeni platformlardan biridir.

Bu platformda bir Trust Wallet’a bağlanmaya çalışırken desteklenmeyen zincir ID’si hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hata, PancakeSwap’ın diğer ağlarla iyi desteklenememesi nedeniyle gerçekleşir.

Özellikler:

  • Tek arayüzle birçok varlığı trade edebilirsiniz
  • Kolayca varlık alıp satabilirsiniz
  • Kredi almak için kripto varlıklarınızı teminat olarak kullanabilirsiniz
  • Ödül sistemi sayesinde pasif gelir elde edebilirsiniz

PancakeSwap vs. Uniswap

PancakeSwap ve Uniswap, yatırımcıların blockchain alanında işlem yapmaları ve yatırım yapmaları için kolay yollar sağlar.

Özellikler Uniswap PancakeSwap
Piyasaya Çıkış Tarihi Kasım 2018 Eylül 2020
Exchange Şekli Merkeziyetsiz Merkeziyetsiz
ERC-20 Token Desteği Var Yok
NFT Desteği Var Var
Ücretlendirme Var Var
Müşteri Desteği E-posta yoluyla destek Telegram, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlardan destek
Mobil Uygulama Var Var
Masaüstü Uygulaması Var Var
Kendine Ait Coin Var Var
Çoklu Cüzdan Kullanımı Yok Var

Bu iki platform arasındaki en temel fark, Uniswap yalnızca bir ticaret platformuyken PancakeSwap’ın kullanıcıların ICO’lara ve kripto sepetlerine yatırım yapmalarına izin vermesidir. Ayrıca PancakeSwap daha fazla token ve coin seçeneği sunar. Fakat henüz diğer ağlarla tam olarak desteklenememesi gibi bir dezavantajı vardır. Bu yüzden kripto sepetinizi çeşitlendirerek riskleri büyük oranda düşürebilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bitcoin, Ayı,

2023’te Ayı Piyasası ile Başa Çıkmanın En İyi Beş Yolu

Kaspa (KAS) Büyük Borsalara Girebilir mi?