in ,

Uniswap V4 Nedir?

Uniswap, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir borsadır (DEX).

Uniswap, kullanıcıların otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanarak çeşitli dijital varlıklarla işlem yapmasına olanak tanır ve geleneksel sipariş defterlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

2018 yılında yaratılan Uniswap, 2020 yılında Uniswap V2’yi ve 2021’de Uniswap V3’ü piyasaya sürerek çeşitli yinelemelerden geçti. Proje, 2023’ün Haziran ayında ise önemli yeni işlevleri içeren Uniswap V4’ün taslak kodunu yayınladı.

Uniswap V4’teki Yenilikler Neler?

Uniswap V4 henüz resmi olarak yayınlanmamış olsa da potansiyel özellikler ve iyileştirmeler taslak kodunda ve teknik incelenmesinde yer almaktadır. Bu yeni özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Kancalar (Hook) ve Özel Havuzlar

Uniswap V4, likidite havuzunun yaşam döngüsünün çeşitli noktalarında çalışan sözleşemeler olan kancaların tanıtılması yoluyla herkesin özelleştirme yapmasına olanak tanıyacak.

Kancalar, geliştiricilerin havuzun yaşam döngüsü boyunca önemli noktalarda belirlenen eylemleri gerçekleştiren kod eklemelerine olanak sağlar. Örneğin, likidite havuzlarının dinamik ücretleri yerel olarak desteklemesine, zincir içi limit emirleri eklemesine veya fiyat etkisini en aza indirmek için büyük emirleri zamana yaymak üzere zaman ağrılıklı ortalama piyasa yapıcı (TWAMM) olarak hareket etmesine izin vermek için kancalar eklenebilir.

Tekillik

Uniswap V3’te her likidite havuzu için yeni bir sözleşme devreye alındı, bu da havuz oluşturmayı ve çoklu havuz takaslarını gerçekleştirmeyi daha pahalı hale getirdi.

Uniswap V4’teki en büyük değişiklik, tüm havuzların tek bir sözleşmede tutulmasıdır. Bu, önemli gas tasarrufu sağlayacak çünkü takasların artık farklı sözleşmelerde tutulan havuzlar arasında token aktarmasına gerek kalmayacak. Uniswap tarafından yapılan tahminler, Uniswap V4’ün havuz oluşturma gas maliyetlerini %99 oranında azaltabileceğini gösteriyor.

Flaş Muhasebe

Tekil tasarım, Uniswap V4’teki flaş muhasebe adı verilen başka bir mimari değişikliği tamamlıyor.

Uniswap’in önceki sürümlerinde, token takası veya bir havuza likidite eklenmesi gibi her işlem, tokenlerin aktarılmasıyla sona eriyordu. Uniswap V4’te harici aktarımlar yalnızca sonda yapılır, bu da havuz işlemlerini basitleştirir ve maliyetleri azaltır.

Tekillik ve flash hesaplama, birden fazla havuzda daha verimli ve ekonomik yönlendirmeye olanak tanır. Kancaların devreye sokulmasının likidite havuzlarının sayısını artıracağı göz önüne alındığında, bu fayda özellikle önemlidir.

Yerel ETH Ticaret Çiftleri

Uniswap V4, işlem çiftlerinde yerel ETH’yi geri getiriyor.

Uniswap V1, ETH/ERC-20 token çiftleriyle sınırlıydı. Ancak Uniswap V2’de, uygulama karmaşıklı ve WETH ve ETH çiftleri arasında likidite parçalanması endişeleri nedeniyle yerel ETH çiftleri kaldırıldı.

Hem Uniswap V2 hem de Uniswap V3, kullanıcıların büyük çoğunluğunun Uniswap protokolünde işlem yapmadan önce ETH’lerini WETH’ye dönüştürmesini ve ekstra gas ödemesini gerektiriyordu. Singleton ve flash muhasebenin tanıtılmasıyla Uniswap V4, hem WETH hem de ETH çiftlerinin alınıp satılmasına olanak tanır. Yerel ETH transferleri (21k gas) ERC-20 transferlerinin (40k gas) yaklaşık yarısı kadar gas maliyeti olduğundan bu durum kullanıcılara fayda sağlayacaktır.

Uniswap V4’ün Faydaları Nelerdir? 

Uniswap V4, likiditenin nasıl yaratıldığı ve tokenlerin zincir üzerinde nasıl alınıp satıldığı konusunda daha fazla olasılık açmak üzere tasarlandı.

Özelleştirme 

Kancalar, geliştiricilerin likidite havuzlarına büyük bir esneklikle yeni işlevler eklemesine olanak tanır. Bunun özelleştirilmiş ticaret özelliklerine sahip yenilikçi havuzların ortaya çıkmasını teşvik etmesi bekleniyor.

Verimlilik

Kancaların, tekil sözleşmelerin ve flash muhasebenin kullanıma sunulması, işlem yönlendirmede verimliliğin artmasına yol açabilir.

Gas azaltma 

Uniswap V4’ün yeni özelliklerinin gas maliyetlerini daha da düşürmesi bekleniyor. Bu, protokole daha fazla kullanıcı çekebilir.

LP’lerin kazançlarını artırma potansiyeli 

Likidite sağlayıcılarına (LP’ler) daha fazla kontrol ve artan kazanç potansiyeli sunan dinamik ücret yapıları olabilir.

Gelişmiş ticaret stratejileri 

Zaman ağırlıklı ortalama piyasa yapıcı (TWAMM), limit emirler ve dinamik ücretler gibi yeni özellikler, önceki versiyonlarda mümkün olmayan daha gelişmiş ticaret stratejilerine olanak sağlayabilir. Bunlar deneyimli yatırımcılar için cazip olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Eylül Ayı İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler

Bitcoin (BTC) Fiyatında Son Durum Ne? Takip Edilecek Seviyeler Hangileri?