in

Uniswap (UNI) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Uniswap (UNI), merkeziyetsiz bir borsa olarak 2020 yılında merkeziyetsiz finans’taki (DeFi) “hype”ın odak noktalarından biriydi. Platform, Eylül 2020’de yerel kripto para birimi Uniswap’ı (UNI) piyasaya sürdü. Piyasaya çıkışıyla token’ın fiyatı adeta patladı ve birkaç gün içinde UNI, Coinmarketcap verilerine göre, piyasa değerine göre en iyi 40 kripto para birimi arasına girdi. Bu yazı hazırlanırken 17. sırada yer alıyor.

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap merkeziyetsiz bir borsa olarak ilk olarak Kasım 2018’de piyasaya sürüldü. Platform, Ethereum’un çeşitli ERC-20 token’larıyla takasını sağlayan Ethereum tabanlı bir dApp’tir. Uniswap, likidite sağlayıcılarına komisyon ücretleri vererek teşvik eder.

DEX’lerdeki işlem hacmine bakacak olursak, Mayıs 2021’de piyasaya sunulan Uniswap V3 şu an dYdX borsasının arkasında ikinci sırada yer alıyor.

*Uniswap V3: Uniswap V1’i borsanın beta sürümü olarak düşünebiliriz. Ardından gelen V2 güncellemesi ise borsanına istikrarını, stabilitesini artırmak için yapıldı. Son olarak geçtiğimiz yıl piyasya sunulan V3 ise Uniswap’a eklenen likidite, emir, havuz çiftleri, oracle, Optimism güncellemelerini içeriyor.

Uniswap (UNI) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Uniswap borsasının, kullanıcı sayısı bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen yerel token’ı UNI’nin kullanım alanı veya avantajları oldukça kısıtlı. UNI’nin ana kullanım alanları Uniswap protokolünde oy kullanmak ve likidite havuzlarında UNI kilitlemek. Olası bir boğa koşusu için UNI sahiplerinin, portföylerinde UNI tutmaları için daha fazla nedenleri olmalı. Şu sıralar buna bir alternatif üretilmesi gündemde…

Şu anda, Uniswap’ta token swap’lamanın işlem maliyeti %0,3. Bu yüzdelik miktarın tamamı, söz konusu ticaret için likidite sağlayıcılarına (LP’ler) dağıtılmaktadır. Bu yöntemde bir değişiklik yapıldığı takdirde, örneğin %0,3’lük işlem ücretinin %0,25’i LP’lere gidecek ve kalan %0,05’i token “holder”larına dağıtılacak şekilde ayarlanırsa UNI özelinde gözle görülür bir “hype” yaşanabilir.

Ancak bunu yapabilmek pek de kolay değil. Likidite sağlayıcıları, kazançlarının düştüğünü görmekten hoşnut olmayacaklardır. Kazançlarındaki düşüş, LP’lerin, varlıklarını Uniswap’tan çekmelerine, dolayısıyla borsadaki likiditenin tükenmesine yol açabilir. Hepimizin bildiği üzere merkeziyetsiz bir borsa ancak likidite derinliği, fazlalığı kadar değerlidir. İşem ücretindeki yüzdeyi artırmak da kullanıcıların borsadaki kullanım yoğunluğunu azaltıp borsanın işlem hacmini düşürebilir.

Uniswap’ın, ilerleyen süreçte bu konu hakkında bir karar vermesi ve orta yol bulması gerekebilir. Bu konu hakkında bir orta yol bulunabilirse Uniswap (UNI) kendi boğa koşusunu gerçekleştirebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin Enflasyondan Tam Olarak Koruyor mu? – 1

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?