içinde , ,

Uniswap Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler borsalarından birisi olan Uniswap, merkezsiz bir finansal altyapı ve Ethereum’da ERC-20 token işlemleri için bir protokoldür. Son zamanların en popüler borsalarından birisi olan Uniswap ERC20 token’larının yanı sıra ETH’nin bir ERC20 ile takas edilmesine ve bunun tersinin yapılmasına izin veren %100 zincir içi bir piyasa üreticisidir. Bu makalede Uniswap nedir, nasıl kullanılır, basit bir biçimde borsanın tam olarak neler yapabileceğini ve bundan nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Uniswap güvenilir işlem aracılarını ortadan kaldırarak kullanıcılarına hızlı ve verimli işlem yapma olanağı tanımaktadır. Uniswap, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsadır ve tamamen halka açıktır. Bugün kripto para piyasasının yaklaşık %80’i, Ethereum tabanlı ERC-20 token’larından oluşmaktadır. Dolayısıyla Uniswap’ta alıp satmak isteyip de bulamadığınız kripto paraların sayısı oldukça azdır. Uniswap, kripto para piyasalarında bir borsa olarak uzun bir süredir varlığını devam ettiriyor. Uniswap borsasında alım satım yapmak için öncelikle olmazsa olmazımız “cüzdan” oluşturmaktır.

Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Her şeyden önce Uniswap’ı kullanmak için bir cüzdanımızın olması gerektiğini unutmayın. Bunun için MetaMask veya ETH tabanlı diğer cüzdanları da kullanabilirsiniz. Biz bu rehberde size kısaca Metamask hesabı oluşturmayı anlatacağız.

Cüzdan uzantısını yüklemek için aşağıda belirttiğim linkten doğrudan indirebilirsiniz.

MetaMask İndirme Linki

Cüzdanı yükledikten sonra tarayıcınız sağ üst köşesine gelen uzantıyı açmanız gerekiyor. Uzantıyı açtıktan sonra, sizden daha önce bu cüzdana sahip olup olmadığınız hakkında bir soru gelecektir.

MetaMask

Daha önce bu cüzdanı kullanmadığınızı varsayarak “Create a Wallet” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra sizden aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, en az sekiz haneli bir şifre girmeniz istenilecek. MetaMask’a giriş şifrenizi ayarladıktan sonra, uygulama size 12 farklı anahtar kelime verecek. Bu 12 farklı anahtar kelimeyi, varlıklarınızın gelecekteki güvenliğini sağlamak ve herhangi bir erişim kaybında bir sorun yaşamamak adına mutlaka bu 12 kelimeyi bir kağıda yazıp veya fotoğrafını çekip saklamanızı öneriyoruz. Çünkü bu anahtar kelimelere sahip olan bir kişi cüzdanınıza tam erişim sağlayabilir ve cüzdanınızın içini boşaltabilir.

Cüzdana ETH Nasıl Gönderilir?

Uniswap’ı kullanabilmemiz için cüzdanımıza Ethereum (ETH) göndermemiz gerekiyor. Bunun için fee ücretlerini de hesaba katarak Metamask cüzdan adresimize herhangi borsadan veya cüzdandan ETH gönderebiliriz. Adresiniz, aşağıdaki görselde sarı renk ile boyanmış yerdir.

Uniswap’a Nasıl Giriş Yapılır Ve Cüzdan Nasıl Bağlanır?

Uniswap’ın resmi swap adresine girmek için buraya tıklayabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki görseldeki gibi “Connect Wallet” seçeneğine tıklıyoruz.

 

“Connect Wallet” seçeneğini seçtikten sonra, karşınıza aşağıdaki gibi bir seçenek gelecektir. Hangi cüzdanı bağlamak istiyorsanız veya listeden seçmeniz gerekmektedir.

Cüzdan bağlama

Swap İşlemi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki görseldeki gibi karşınıza çıkacak bu ekranda “from” kısmına değişimini yapmak istediğiniz token’ı, “to” kısmına ise almak istediğiniz token’ı ekliyorsunuz. Daha sonra “swap” seçeneğine tıklayarak işleminize devam ediyorsunuz.

Uniswap

Bu işlemden sonra karşınıza MetaMask’ın sekmesi çıkacak. Burada sizden izin ve onay vermeniz istenilecek. Bir miktar ödeme yaparak buna onay veriyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda gas fee alanı olacak. Buradan onaylayıp işleminizi yapabilirsiniz.

Fakat gass fee’yi değiştirme imkanınız da var. Bunun için edit’e tıklayabilir ve farklı bir seçim yapabilirsiniz. Çünkü bazen gas fee çok yüksek oluyor, buradan düzenleme şansı bulabilirsiniz. Gas fee ayarlamalarınızı yaptıktan sonra “onayla” diyerek swap işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Uniswap’a Token Nasıl Eklenir?

Uniswap’ta istediğiniz coin’ler bazen görünmeyebilir. Bunun için manuel olarak ekleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Uniswap

Ekleme işlemi için “select token” seçeneğine tıklamalı ve çıkan sekmedeki arama butonuna istediğiniz token’ın ismini yazabilirsiniz. Eğer bu listede token yoksa veya ismini yazdığınız halde çıkmıyorsa, Etherscan’e girerek token’ı aratabilir ve token sayfasında yer alan “contract” kısmındaki adresi Uniswap arama kısmına yapıştırabilirsiniz. Daha sonra “add” seçeneğine tıkladığınızda token listeye eklenmiş olur.

** Ethereum cüzdanı olan MetaMask nedir ve nasıl kullanılır başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ethereum

WordPress, Kullanıcıların Ethereum (ETH) Kazanabileceği Yeni Uygulamayı Duyurdu

Bitcoin (BTC) Yükselirken Ripple (XRP) Fiyatı Düşüşünü Sürdürüyor: İşte Dikkat Edilecek Noktalar