içinde

Uniswap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Uniswap, Ethereum ERC-20 tabanlı token işlemleri için merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap ilgili token’lerin likidite rezervlerini tutarak direkt olarak bu rezervlere karşı işlem yapılmasını sağlar. Likidite rezervlerine katkıda bulunan kişiler ise işlem ücretlerinden belli bir pay alır.

Uniswap, likidite sağlayıcıların likidite havuzları oluşturduğu bir modelle çalışır. Sistem özünde emir defteri gereksinimini ortadan kaldıran merkeziyetsiz bir fiyatlandırma mekanizması sunar. Kullanıcıların bir emir defterine ihtiyaç duymadan  ERC-20 token’lerini sorunsuz bir şekilde takas edebilmelerini sağlar.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap borsasında belirli bir işlem çifti için likidite sağlanabilir veya bu likidite kaldırılabilir. Bu nedenle işlem yapmadan önce alım-satım gerçekleştirmek istediğiniz işlem çiftinin likiditesinin Uniswap’ta kilitli olduğundan emin olmanız önemlidir.

Likiditeyi kontrol etmek için bu iki web sitesini kontrol edebilirsiniz:

Öncelikle Uniswap ara yüzünü açın.

1.Adım: Cüzdan’a Sahip Olmak

Öncelikle bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Henüz bir cüzdana sahip değilseniz bu yazımıza bakarak Metamask cüzdanı oluşturabilirsiniz.

2.Adım: Cüzdan’a Ethereum Göndermek

Uniswap’e bağlayacağımız cüzdanın içerisine Uniswap’ta kullanmak istediğimiz miktarda Ethereum’u göndermeniz gerekmektedir.

3.Adım: Cüzdanı Uniswap’e Bağlamak

Bu adımda görselde göreceğiz gibi “Connect to a wallet” kısmından cüzdanımızı Uniswap’a bağlayacağız.

Uniswap

“Connect to a wallet” a tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi hangi cüzdanı bağlayacağımızı soran bir ekran çıkacaktır. Bu ekrandan kullandığımız cüzdanı seçeceğiz.

Uniswap

4.Adım: Uniswap’ta Görünmeyen Token’leri Eklemek

Uniswap’a cüzdanınızı bağladığınızda aşağıda göründüğü gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Uniswap

Burada “From” yazan kısımdan değişimini yapmak istediğiniz token’i seçiyorsunuz. To (estimated) kısmından ise değişim sonunda elinizde olmasını istediğiniz token’i seçiyorsunuz. To (estimated) alanında “Select a token” yani token seç kısmından seçeceğiniz token’i bulabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda token görünmeyebiliyor, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Böyle durumlarda token’i kendiniz eklemelisiniz. “Select a token” kısmına tıkladığınızda aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır. Buradan istediğiniz token’i aratabilir ve ekleyebilirsiniz.

Uniswap

Fakat bazı durumlarda seçmek istediğiniz token burada da görünmüyor olabilir. Bu durumda Etherscan sitesinden aşağıdaki görselde göründüğü gibi sol üst kısımdan token’in adını arama kısmına yazarak bulabilir ve “Contract” kısmında gördüğünüz adresi kopyalayabilir ve Uniswap’ta “Select name or paste address” kısmına yapıştırabilir ve “Add” kısmına tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra artık istediğiniz token ile işlem yapabilirsiniz.

5.Adım: Uniswap’ta Swap İşlemi Gerçekleştirmek

Gerçekleştireceğiniz işlem için token’inizi seçtikten sonra aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi “Swap” tuşuna basarak işleminizi başlatıyorsunuz.

Uniswap

Swap yani takas işlemini başlattıktan sonra aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi otomatik olarak karşımıza cüzdan sayfası çıkacak. Bazen ilk defa işlem yaptığınız token’ler için izin isteniyor ve ufak miktarlar ödeyerek bunun kilidini açıyorsunuz.

Yukarıdaki görseldeki işlem için onay verip “confirm” ederek işlemi onayladıysanız swap’ten sonra karşınıza çıkacak olan Cüzdan ekranınızdan 2. bir onay vererek işlem için harcamak istediğiniz fee’yi belirlemelisiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi mevcut fee’yi onaylayıp işlem yapacaksanız direkt onayla diyerek devam edebilirsiniz. Ancak farklı bir fee ile işlem yapmak istiyorsanız “EDIT” kısmına bakarak belirlediğiniz fee’yi seçebilirsiniz.

Uniswap

“EDIT”e basıp fee’yi kendiniz belirlemek istediğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Slow (Yavaş), Average (Ortalama), Fast (Hızlı)seçeneklerinden birini seçerek işlem için ödediğiniz fee’yi ve bununla orantılı şekilde işlem hızını seçebilirsiniz.

Uniswap

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra onaylıyorsunuz. Uniswap’te yapmak istediğiniz al-sat böylelikle onaylanmış oluyor ve işleme alınıyor. Seçtiğiniz işlem hızına göre token’ler cüzdanınıza gelecektir.

6.Adım: Pool’lara Likit Eklemek

Uniswap üzerinden pool yani havuzlara likit eklemek bir diğer işlemlerden biridir. Uniswap’ta herhangi bir token için sisteme likit ekleyebilir ve bunun karşılığında yüklediğiniz miktar ile orantılı olacak şekilde yapılan tüm işlemlerden belli bir oranda ödeme alırsınız. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi ana ekranda karşınızda bulunan işlem sekmelerinden az önce “Swap” kısmını kullanmıştık şimdi ise “Pool” kısmını seçiyoruz. Ve “Add Liquidty”i seçiyoruz.

Uniswap

Seçim sonrası karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. “Input” yazan kısımdan pool’a eklemek istediğimiz $ETH miktarını seçiyoruz. Ardından “Supply” diyerek işlemi gerçekleştiriyoruz. Görselde gördüğünüz “Share of Pool” kısmında  havuzdan likit sağlayacağınız miktar karşılığında alacağınız oranı görüyorsunuz.

Uniswap

Havuzdan likit çekmek istediğinizde ise “Remove” kısmına basarak çekebilirsiniz. “Your Position” kısmından ise mevcutta olan pozisyonlarınızı görebilirsiniz.

7.Adım: Slippage Nedir? Uniswap’te Nasıl Ayarlanır?

Slippage, piyasalarda emri verdiğiniz fiyat ile emrin gerçekleştiği fiyat arasındaki farklılığı temsil eder. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi ana ekranda sağ üstte gördüğünüz ayarlar sembolünden slippage oranını ister manuel olarak isterseniz de seçeneklerden ayarlayabilirsiniz. Transaction Deadline ise belirlediğiniz sürede gerçekleşmeyen işlemlerin iptalini gösteriyor.

Uniswap

Kaynak: Medium

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Tesla Bitcoin’lerini Sattı! BTC Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Polygon (MATIC), zkEVM’yi Tanıttı