in , ,

DeFi Projesi UNI, Uniswap v3 Beklentisiyle Top 10’a Girdi

Uniswap (UNI) resmen tarih yazıyor. Merkeziyetsiz borsa, piyasa değeri açısından Top 10’a giren ilk merkeziyetsiz (DeFi) platformu oldu. UNI tokeni, Litecoin, Chainlink ve Bitcoin Cash’i sollayarak geçen hafta %50’ye yakın bir fiyat artışı kaydetti.

UNI, yılın başından bu yana en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden birisi oldu. Token, Şubat ayı sonlarında 32 dolara ulaşan bir fiyat artışına gitmeden önce yıla sadece 5 dolardan start vermişti. 21 dolara geri tırmandıktan sonra, bugün tüm zamanların en yüksek seviyesini 34.2 dolara kadar çıtayı yükseltti. Piyasa değeri 17,2 milyara kadar çıktı ve XRP’nin hemen arkasında sekizinci en değerli kripto para birimi olmayı başardı. Uniswap ayrıca 37 milyar dolarla Tether’in hemen arkasındaki en büyük ikinci Ethereum uygulamasıdır. Geçen haftaki yükselişiyle, birkaç aydır bu ayrımı elinde tutan Chainlink’i de geride bıraktı.

Uniswap

Uniswap’ın yükselişinin arkasındaki en önemli faktörlerden biri, Uniswap kullanımındaki parabolik yükselmedir. Platform, ilk olarak listelenen çoğu DeFi projesi ile DeFi’ye geçiş platformu olarak konumunu sağlamlaştırdı. Uniswap ayrıca, şu anda Etherscan’a göre tüm gaz fee ücretlerinin %17’sini alıyor. Uniswap’ın baş geliştiricisi Hayden Adams, geçtiğimiz günlerde Şubat rakamlarını paylaştı. İlk haftada 7,5 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedildiği gözlemlendi ve sonraki Şubat ayı haftalarında Uniswap her seferinde bir artış rotası çizdi.

Uniswap v3 Güncellemesi Beklentiyi Ateşliyor

DeFi’nin yükselişi ve ticaret hacmindeki artış, UNI’nin büyümesine yol açsa da, merakla beklenen sürüm 3 (v3) güncellemesine kıyasla hepsi sönük kalıyor. Güncelleme, DeFi platformunu diğer projeler için sağlam bir rakip haline getirebilir. V3 ile ilgili bilgiler az olsa da, Ethereum’un 2. katman ölçeklendirme ağına gelecek ve ücretleri yalnızca cent’li miktarlara indirecek. Diğer değişiklikler daha fazla likidite madenciliğini içerebilir. Bu özellik, UNI token sahiplerini ödüllendirirken aynı zamanda platformdaki likiditeyi artıracaktır.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Polkadot (DOT) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Ethereum, Ripple

8 Mart 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum Ve Ripple Fiyat Analizi