in ,

Uluslararası Bankalar Açıkladı: Altın Fiyatları Tekrardan Yeni Bir Rekor Kırabilir

Altın fiyatları geçtiğimiz aylarda yakaladığı rekor seviyelerin ardından düzeltme hareketine girdi ve belirsizlik ve güvensiz ortam nedeniyle düşmeye devam ediyor. Gram altın tarafında ise son haftalarda yaşanan dolar kurundaki geri çekilmesiyle kritik seviyelerin altına geldi. Birçok ünlü kuruluşlar altın fiyatları için beklentilerini güncelledi. 

Küresel salgın dünyayı ekonomik olarak tersine çevirdi ve hükümetler bu kötü gidişata engel olmak için sırayla teşvik paketlerini devreye soktu. Teşvik paketleri kısa sürede bazı iyileşmeler göstermiş olsa tehlikeler henüz geçmiş değil. Covid-19 salgınının devam etmesi durumunda altın emtiasının tekrardan değerleneceği öngülmekte. Uluslararası bankalardan Kanada merkezli CIBC ve Avustralya merkezli ANZ, son güncellemeleri içeren sarı metalin fiyat tahminlerini açıkladı.

Altın fiyatları

Altın Fiyatları Rekorları Tekrar Kıracak mı?

Covid-19’un devam etmesi halinde sarı metallerin daha da yükselmesi bekleniyor. Avustralya ve Yeni Zelenda merkezli dev bankaların yetkililerine göre sarı metal fiyatları yeni rekorlara yelken açabilir. Dev banka CIBC analistleri de son paylaştıkları notta Covid-19’un ekonomik hasarları üzerinde durdu. Bankaların uzmanlarına göre altın emtiaları için destekleyici bir ortamın şu an görünmediğini ancak ülkelerin ekonomideki yıkıcı etkilerin görülmesi durumunda yükselişlerin de beraberinde geleceğini ifade etti. Bankanın 2021 yılı için ons altın fiyat tahmini ise 2.300 dolar seviyesinde bulunuyor ve altın değerleme modellerine göre sarı metal fiyatları için 2021 yılı 2.100-2.300 dolar seviyeleri öngörülüyor.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin Varlığına Yatırım Yapacağını Söyleyen Wall Street Şirketlerine Bir Yenisi Daha Eklendi

Kasım Ayı Boyunca Bitcoin Yükselirken Altın Neden Düştü?