içinde

Ukrayna: Kripto Para Bağışları 10 Milyon Doları Aştı

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna hükümeti, Rusya’nın yarattığı yıkım dolayısıyla bağış toplamaya başlamıştı. Toplanan bağış kripto para birimi olarak 10 milyon doları aştı.

Beklenmedik finansman desteği, Ukrayna’nın resmi hesabına Twitter üzerinden sağlandı. Biri Bitcoin BTC/USDT diğeri Ethereum ETH/USDT olmak üzere iki cüzdan oluşturulmuştu. Blokzinciri analiz firması Elliptic’e göre bu iki cüzdan, toplamda 10.2 milyon dolar değerine ulaştı.

Kripto paralar, Rus kuvvetlerine karşı savunmayı destekleyen sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlarda milyonların üstüne çıkıyor.

Elliptic, Ukrayna hükümetine bağışlanan yaklaşık 1,86 milyon dolarlık fon olduğunu açıkladı. Bu tutarın, başta WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange için satılması amaçlanan NFT’nin açık artırmasıyla elde edildiğini belirtti. Elliptic, Ukrayna hükümetine ve orduyu destekleyen sivil toplum kuruluşlarına verilen toplam kripto bağış miktarının 16.7 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Elliptic başuzmanı Tom Robinson, pazar günü bir blog yazısında “Bitcoin gibi kripto varlıklar, önemli bir alternatif fonlama yöntemi sundu” dedi.

“Bu durumlarda yapılan ödemeleri engelleyebilecek finansal kurumları atlayan hızlı, sınırsız bağışlara olanak sağladılar.”

İlk başta, Ukrayna ordusu dijital para birimlerinde fon kabul etmediğini öne sürerek hükümetin web sitesinde açıklama yapmıştı. “Ulusal mevzuat, Savunma Bakanlığı’nın diğer ödeme sistemlerini kullanmasına izin vermiyor. (Webmoney, Bitcoin, PayPal vb.)”. Ancak savaş koşulları, ordu bu tutumunu sürdürmesine engel oldu.

Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kripto borsalarını Rus kullanıcılarına yapılan ödemeleri engellemeye çağırdı.

“Yalnızca Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmak yeterli değil. Sıradan kullanıcıları engellemek de çok önemli.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bank of America Analistleri Kripto Kışı Beklemiyor

Ruble Bazlı Bitcoin Hacmi 9 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!