içinde , ,

Ukrayna Hükümeti, Orduyu NFT ile Finanse Edecek

Airdrop iptal edildi, yeni hedef NFT.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykalio Federov, resmi Twitter hesabından Ukrayna’ya kripto para yardımında bulunan cüzdanlara gönderilmesi planlanan airdrop’u iptal etme kararı aldıklarını ve NFT tarafına odaklanılacağını duyurdu. 

Ukrayna Hükümeti, geleneksel yollarla fon arayışını sürdürüyor. Hükümet yetkilileri, milyarlarca dolar değerindeki acil destek paketi için World Bank ve IMF ile çalışmalarına devam ediyor. 

Bununla birlikte yetkililer, ordulara fon toplamak için daha modern ve dijital yöntemleri de deniyor. Geçtiğimiz hafta, Ukrayna ve Başbakan Yardımcısı Federov’un resmi Twitter hesaplarından kripto para bağışı yapılmasına yönelik duyurularda bulunuldu. 

Ukrayna resmi Twitter hesabında, iki kripto para cüzdanının adresleri de eklenmiş olan “Ukrayna halkının yanında olun. Kripto para bağışlarınızı kabul ediyoruz.” tweet’i atılmıştı.

Çağırıların karşılığı olarak şu ana kadar 50 milyon doları aşan bağış yapıldı. Bir blockchain analiz şirketi olan Elliptic’e göre, işgal başladığından bu yana 100.000’den fazla kişi bağışta bulundu. Buna İngiliz blockchain platformu Polkadot’un kurucu ortağı Gavin Wood’un 5,8 milyon dolarlık bağış da dahil.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Federov ise resmi twitter hesabından “Dikkatlice düşündükten sonra airdrop’u iptal etme kararı aldık. Her gün Ukrayna’nın savaşması için yardım eden kişi sayısı artıyor. Bunun yerine, yakında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini desteklemek amacıyla NFT duyurusu yapacağız. Piyasaya herhangi bir fungible token çıkarma planı söz konusu değildir.” yorumunda bulundu.

Uzmanlar, Ukraynalılar’ın NFT hamlesinin kripto dolandırıcılığını arttırabileceğinden endişe ediyor. ESET siber güvenlik uzmanı Jake Moore’dan, “Siber suçlular bu küresel krizden yıldırım hızıyla yararlanmaya çalışacak. Dolandırıcılar sahte bağış siteleri kurmakta çok hızlı davrandılar ve NFT’lerle birlikte bu da farklı olmayacak. Prensipte bu, dünyanın dört bir yanındaki insanların krize yardım etmeleri için yararlı bir yol. Ancak insanlar yeni teknolojinin tuzaklarından habersiz, bu nedenle dolandırıcılığa oldukça elverişli bir durum.” açıklaması geldi. 

Ukrayna, Planlanan Airdrop Etkinliğini İptal Etti

Ukrayna, dün (3 Mart) projeyle ilgili karışıkların ardından, Rus işgaline karşı mücadelesine bağışta bulunan kişileri ödüllendirme planını rafa kaldırdı. Çarşamba günü (2 Mart), Ukrayna’nın resmi Twitter hesabından, ülkeye kripto para bağışı yapan cüzdan adreslerine airdrop gerçekleştireceğini duyurulmuştu. Ancak bu etkinlik, bir gün sonra (3 Mart) iptal edildi. 

Projenin iptali, Ukrayna’nın perşembe günü planlanandan önce airdrop’a başladığı yönündeki yaygın spekülasyonların ardından geldi. Bilinmeyen bir oluşum, WORLD ticker‘lı Peaceful World token’ı mint’ledi ve bazı kullanıcılar bunu Ukrayna’nın amaçlanan airdrop’u sandı. Görünüşe göre resmi olarak Ukrayna için toplanan kripto para bağışlarının toplandığı kripto cüzdanında 7 milyar WORLD token bulunuyor. WORLD token’leri o zamandan beri Etherscan tarafından sorunlu bir adresten geliyor olarak işaretlendi ve bu da olası bir dolandırıcılık olarak kabul ediliyor .

Airdroplar daha önce şirketler ve bazı hükümetler tarafından kitlesel benimsemeyi artırmak için kullanıldı. Geçtiğimiz sene El Salvador, devlet destekli Chivo cüzdanını benimsemesini artırmak için vatandaşlarına 30 Dolar değerinde Bitcoin teşvikinde bulunmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Manchester City, OKX Borsası ile Partnerliğini Duyurdu

Binance

Binance’de Listelenen Son 5 Proje ve Fiyat Performansları