Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky’den Kripto Pazarı Açıklaması

ABD’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında, içlerinde kripto endüstrisinden isimlerin de bulunduğu bir yatırımcı grubuna konuşan Zelensky, ülkesinde yasal bir dijital varlık piyasasının geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı.

Girişim sermayesi fonlayıcılarına ve Silikon Vadisi teşvikçilerine konuşan Volodymyr Zelensky, konuşmasında Ukrayna’daki BT sektöründe yaşanan gelişimi ve yenilikleri övdü. Ukraynalı lider, ülkesinin geçen yıl “dijital ortamda gerçek bir atılım” gerçekleştirip, “dijital bir devlet yaratmaya yönelik büyük bir adım” attığını belirtti.

Stellar Development Foundation temsilcileriyle yaptığı toplantıda Zelensky, yakın gelecekte kurumun faaliyet alanını ve ekibini genişletmek için daha fazla fırsat bulmasını temenni ettiğini ve Ukrayna’da da bir Ar-Ge merkezi kurmalarına dair olan umudunu belirtti. Zelensky, Sonuçta Ukrayna’nın artık Avrupa’da blok zincir ve kripto uzmanlarını kendine çekebilecek başlıca ülkelerden olduğunu söyleyerek ekledi:

“Ukrayna’nın dijital ekonomisinin taşıyıcılarından biri de sanal varlıklar için yasal, yenilikçi bir pazarın oluşturulması ve geliştirilmesi olacaktır.”

Bu yılın başlarında Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, ülkenin genişleyen kripto sahasındaki yeri için yasal bir çerçeve geliştirme çabasını desteklemeyi amaçlayan bir vakıfla mutabakat anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma ayrıca Stellar’ın, Ukrayna’nın dijital ulusal para biriminin altyapısını oluşturmaya katılımın sağlayabilmesine de olanak tanıyor.

Heyetin bir parçası olan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov ise Ukrayna’nın dünyanın en büyük blok zincir geliştiricisi topluluklarından birine ev sahipliği yaptığına, hem yerel hem de yabancı kripto şirketleri için çekici bir yatırım alanı olma gayretine ve Ukrayna Ulusal Bankası’nın, pazarın ödeme metodunu modernize etmek adına dijital Ukrayna Grivnası çıkarma çabasına değindi.

Kiev’deki mevcut yönetim, her ne kadar kripto değerler ve blok zinciri endüstrisine karşı genel olarak olumlu bir tutum sergilese de henüz bu alandaki faaliyetlerle ilgili yürürlüğe kapsamlı düzenlemeler sokmadılar. Bu konuda yakın zamanda revize edilen “Sanal Varlıklar Hakkında” isimli yasa taslağının bu yılın sonuna kadar kabul edilmesi bekleniyor.

Stellar

Temmuz ayında hükümet yetkilileri ve iş temsilcileri tarafından, Ukrayna’yı kriptopara birimi entegrasyonunda lider haline getirmek için hazırlanan bu yol haritasının temel bir maddesi de önümüzdeki üç yıl içinde ülkenin sanal varlıklar pazarını ciddi ölçüde geliştirmekten geçiyor.

Kaynak: https://news.bitcoin.com/crypto-market-is-development-vector-of-nations-digital-economy-ukraine-president-says/

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Efe Gökşen tarafından yazıldı.

Marmara Üniversitesi 2020 Lisans Mezunu (HİT/R) Marmara Üniversitesi Tezli Yüksek Lisans Öğrencisi

SEC, Coinbase’i Lend Ürünleri Hakkında Dava Etmekle Tehdit Ediyor

kriptopara

Top 100 Kripto Projesinin Eylül Ayındaki Takvimleri