in ,

Ukrayna, Bitcoin’i ve Kripto İşletmelerini Yasallaştırma Yolunda

Ukrayna hükümeti yeni hazırladığı yasa ile, kripto işletmelerinin ülkede yasal olarak faaliyet göstermesine izin vermeye hazırlanıyor.

Ukrayna hükümeti yeni hazırladığı yasa ile, kripto işletmelerinin ülkede yasal olarak faaliyet göstermesine izin vermeye hazırlanıyor.

Göze Çarpan Noktalar

  • Ukrayna Parlamentosu “Sanal Varlıklar Yasası”nı onayladı.
  • Tasarı, kriptoyu maddi olmayan bir varlık olarak tanımladı ve alım-satım işlemleri için yasalar hazırladı.
  • Yasa vatandaşların kripto varlıklar ile işlemler yapması için banka hesapları açmasına ve kullanmasına izin veriyor.

Ukraynalı milletvekilleri, kripto mülkiyetinin ve bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin yasallaştırılması lehinde oy kullandılar.

Bitcoin Ethereum

Ukrayna, Vatandaşlarına Kripto Sahibi Olma Hakkı Veriyor

Ukrayna, kripto dostu bir yasa tasarısını kabul eden en son ülke oldu.

Ukrayna Parlamentosu’ndaki (Verkhovna Rada) 376 üyeden 276 üye, “Sanal Varlıklar Yasası” lehinde oy kullandı.

Yönetmelik, dijital varlık bulunduranların hak ve yükümlülüklerini tanımlıyor. Kriptopara alım-satım işlemlerini yasallaştıran ve yatırımcıyı koruyan normlar oluşturuyor.

Tasarının Başkan Volodymyr Zelensky tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu tasarıyla birlikte, kripto işletmelerinin hizmet sunması ve kullanıcıları dolandırıcılıktan koruması için düzenleyici standartlar uygulanacak.

Düzenlenen yasa tasarısı “sanal para birimini”, vatandaşların sahip olma ve iş yapma hakkına sahip olduğu, elektronik biçimde bir dizi veriyle ifade edilen maddi olmayan bir varlık olarak tanımlamaktadır. Bu bağlamda, taslak yasa medeni kanun kapsamında kripto varlıkları tanımaktadır.

Önerilen yasa, vatandaşların Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarla yapılan işlemler için banka hesapları açmasına ve kullanmasına izin vermektedir. Ancak yasa, kripto varlıkların mal ve hizmetler karşılığında bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağını açıkça vurgulamaktadır. Ödemelerde sadece resmi para birimi olan, Ukrayna Grivnası kabul edilmektedir.

Tasarı, kripto işlemlerinin ülkenin merkez bankası tarafından alınan herhangi bir güvenlik önlemiyle çelişmemesi gerektiğini açıkladı. FATF (Financial Action Task Force / Mali Eylem Görev Gücü) yönergelerine uygun olarak, Ukrayna’daki tüm kripto borsalarının, kara para aklamayı ve kripto yoluyla terör finansmanını önlemek için Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterini Tanı prosedürlerini kaydetmesi ve uygulaması gerekecektir.

Ukrayna zaten kriptopara alım-satımının etkin yapıldığı bir ülke. Blockchain analitik firması Chainalysis, Doğu Avrupa ülkesini Global Kripto Benimseme Endeksi’nde dördüncü sırada yer alıyor. Ukrayna, yazılım ve bilgi-işlem sektöründe çalışan 230.000’den fazla profesyonel ile teknoloji konusunda bilgili bir ülke olarak biliniyor.

Bitcoin

Tasarı hakkında yorum yapan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yasa taslağının kripto tabanlı işletmelerin ülkeye girmesine kapı açabileceğini söyledi.

Ukrayna merkezli çok sayıda endüstri uzmanı da tasarıyı memnuniyetle karşıladı. Binaryx borsasının CEO’su Oleg Kurchenko yaptığı açıklamada, “kriptoparalara yönelik basmakalıp tutumları azaltacağını ve normal finansal araçlar olmalarına yardımcı olacağını” söyledi.

Ukrayna, son hamlesiyle kripto tabanlı işletmelerin tamamen yasal olduğu ülkeler listesine katılmak için adımlar atmaktadır. Malta, Singapur, Hong Kong, Almanya, Lüksemburg ve Japonya gibi ülkeler, dijital para ticaretini meşrulaştıran benzer düzenlemeler zaten oluşturmuş durumda.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

inter

Inter Fan Token Satışa Çıkıyor: $INTER Token Nasıl Satın Alınır?

Socios

Socios Platformuna, Inter Fan Token’a Olan Yoğun İlgiden Erişim Sorunu Yaşandı