içinde

Ukrayna, Bağışlanan CryptoPunk NFT’yi 100 Bin Dolara Sattı

Ukrayna hükümeti, Rusya’ya karşı savaş çabalarını desteklemek amacıyla Aid for Ukraine kripto para toplama kampanyasında bağışlanan bir CryptoPunks NFT’yi 100.000 doların üzerinde bir tutarla sattığını duyurdu. 

CryptoPunks NFT, Ethereum (ETH) fiyatı önemli ölçüde düşmeye başlamadan önce  1 Mart 2022’de 16.19 ETH karşılığında satın alan 0x165cd3 kullanıcısı tarafından, Aid for Ukraine (Ukrayna’ya yardım) kampanyasına bağışlandı. O dönem NFT’nin değeri yaklaşık 32.000 bin dolar değerindeydi. NFT, bağışlandıktan kısa bir süre sonra, 27 Nisan’da Ukrayna’ya yaklaşık 290.000 bin dolar değerinde veya 100 ETH’lik bir satın alma teklifi yapılmıştı. 

Ukrayna fonu dün, NFT’yi anonim bir alıcıya 90 ETH karşılığında sattı. Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm  (ülkenin savaş zamanı kripto para toplamasını denetlemekten sorumlu bakanlık) Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov bugün Twitter hesabı aracılığıyla satışı duyurdu.

Ukrayna, Rus birliklerinin ülkeyi işgal etmesinden kısa bir süre sonra, Şubat ayı sonlarında kripto ve NFT bağışlarını kabul etmeye başladı. O dönemden itibaren ülkeye bağışlanan kripto paralar ve NFT’lerin satışı yoluyla 135 milyon doların üzerinde bir rakam elde edildi. 

Mart ayının başlarında bir kripto grubu, Ukrayna bayrağının NFT’sini satarak yardım fonu için 6.75 milyon dolar toplamayı başardı. Birkaç hafta önce Eurovision’u kazanan Ukraynalı rap grubu Kalush Orchestra, Ukrayna fonuna destek olmak için yarışmada kazandığı kupayı 1 milyon dolarlık Ethereum (ETH) karşılığında açık artırmaya çıkardı. 

Ukrayna’daki Kripto fonu, kurşun geçirmez yeleklerden tıbbi malzemelere kadar ordu için öldürücü olmayan unsurların satın alınması için kullanılıyor. 

Ukrayna Hükümeti’nin savaş zamanı kripto paraları benimsemesi, ABD doları gibi fiat paraların hızlı hareket etmesinin zor olabileceği jeopolitik çatışma ortamlarında, dijital varlık kullanımının potansiyel faydaları açısından bir vaka çalışması olarak görülüyor.

Buna karşılık başta IMF olmak üzere birçok kuruluş Rusya’nın kripto para madenciliği sayesinde ekonomik yaptırımlardan kaçmasından endişe ediyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın bu konuda geniş çapta gözlemlenmediğini belirtmişti.

Ancak, yapılan kripto para ve NFT bağışlarının değeri, mevcut ayı piyasasından olumsuz etkileniyor. Ethereum (ETH)’nin fiyatı son on haftada yaklaşık %70 düştü. Bununla birlikte Ethereum üzerine kurulu CryptoPunks gibi NFT koleksiyonlarının bağış toplama potansiyelini kaçınılmaz bir şekilde etkiledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Kripto Kredi Platformu Babel Finance Batıyor mu?

Düşüş, Ayı

Too Big to Fail Şirketler Ne Demektir?