in

Ukrayna: Bağışa Katkıda Bulunan Kripto Cüzdanlara Airdrop Gönderecek

Ukrayna resmi twitter hesabından çarşamba günü yaptığı açıklamada 33 milyon dolarlık kripto bağışı yapan cüzdanlara airdrop gönderileceğini onaylandığını bildirdi.

Kripto paralarda kullanılan airdrop, hesaplara ücretsiz para veya token transferi yapmayı taahhüt eden bir pazarlama stratejisidir. El Salvador daha önce 2021’de vatandaşlarına 30 dolar değerinde Bitcoin göndermişti. Ancak Ukrayna’nın bu hamlesi ile ilk kez bir ülke, yapılan kripto bağışları karşılığında bir airdrop göndermiş olacak.

airdrop

Ukrayna, 26 Şubat’ta Rus birliklerinin askeri operasyon ile Ukrayna topraklarına girmesiyle kripto para birimlerini bağış olarak kabul etmeye başladı. Ülke, Bitcoin, Ethereum, USDT ve Polkadot (DOT) token’lerini de bağış olarak kabul ediyor.

CryptoPunk NFT Bağışı

CryptoPunk, salı günü Ukrayna’nın Ethereum cüzdanına transfer edildi. Böylece 33 milyon dolarlık kripto para toplanan bir bağış kampanyasına da katkıda bulunmuş oldu. Punk’ın değerine ilişkin tahminler çoğu uzmana göre değişkenlik gösteriyor. Kripto izleme firması Elliptic’ten Tom Robinson’ın yorumlarına göre salı günü geç saatlerde yapılan CryptoPunk NFT’sinin bağışının o anlık değeri 200.000 dolar civarında. NFT’lerin fiyatlarının olası tahminlerinde bulunan blog sayfası DeepNFTvalue’ye göre ise bu rakam 233.000 $ olarak kayıtlara geçti. Punk, en son satıldığı Şubat 2021’de 31.300 $’dan el değiştiriyordu.

Ukrayna’nın içinde bulunduğu durum itibariyle başlattığı kripto yardım kampanyası piyasa dengelerini değiştirdi. 26 Şubat’ta başlayan bağış toplama kampanyası bu zamana kadar ETH, DOT, USDT, BTC ve diğer kripto para yardımları yapıldı, sadece salı günü (1 Mart) 10 milyon doların üzerinde bağış toplandığı belirtildi.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın bağışları yönetmesine yardımcı olan Ukraynalı kripto borsası kurucusu Michael Chobanian, “En az 14 milyon dolarlık kripto paranın askeri donanım ve malzemelere harcandığını, geri kalan miktarın sivillerin gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldığını” bildirdi. Harcamaların büyük bir kısmının kripto borsalarında yapıldığını da sözlerine ekledi. Chobanian, Telegram aracılığıyla Punk ile ne yapılacağı sorulduğunda sürece göre şekil alacağını söyleyerek kesin ifadeler kullanmaktan kaçındı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

FED: Mart Ayında 25 Baz Puanlık Faiz Artırımı Uygun

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’da Son Durum