in

Ukrayna, Askeri Ekipmanları Kripto Paralarla Satın Alıyor

Ukrayna Hükümeti’nden üst düzey bir yetkili, verdiği bir demeçte Ukrayna’nın bazı silah tedarikçilerinin ödemelerini kripto para ile kabul ettiğini belirtti. 

Ukrayna, Şubat ayının sonunda başlayan Rus işgalinin ardından deyim yerindeyse kripto varlıkları bir avantaj haline getirdi denilebilir. Ülke, 60 milyon dolar üzerindeki kripto para bağışlarının bir kısmını başta gıda, yakıt ve askerler için kurşun geçirmez çelik yelekler de dahil olmak üzere bir takım malzemeleri tedarik etmek amacıyla kullandı. 

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, “Ukrayna’nın fiili kripto bakanlığı olan Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Savunma Bakanlığı’nın taleplerine dayanarak askeri teçhizat alımını kolaylaştırıyor.” yorumunda bulundu.  

Sözlerine devam eden Bornyakov, “Beş yetkili imza sahibinden en az üçünün, kripto fonlarının herhangi bir harcamasını onaylaması gerekiyor. İmza sahiplerinin çoğu Ukrayna’da. Savaş bölgesi ülkenin farklı bölgelerinde. İmzacıların, sığınaklarda veya iletişimsiz kaldıkları bir durumu önlemek için bu tarz bir önlem devreye alındı.” dedi.

Bazı satıcıların doğrudan kripto ödemelerini kabul etmeye istekli olmasının Ukrayna’ya yardımı dokunduğunu belirten Bornyakov, sözlerine şu şekilde devam etti,

Bazı askeri tedarikçilerin kriptolara izin verilen yargı bölgelerinde şirketleri ve banka hesapları var. Bu kuruluşlar sade Bitcoin, Ethereum ve bazı stablecoin’leri kabul ediyorlar. Kripto, bir günden fazla sürebilen SWIFT işlemine kıyasla daha kolay, karmaşık değil, şeffaf ve daha hızlı.

Güvenlik meselesi olduğu için çoklu imza cüzdanını kontrol eden kişilerin isimlerini vermeyi reddeden Bakan Yardımcısı Bornyakov, “Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndaki yetkililer, kripto bağışlarının nasıl harcanacağına karar veriyor.” demekle yetindi. 

Ukrayna, ülkeye yapılan kripto bağışlarının güvenlik amacıyla nereye harcandığına dair tam bir liste açıklamadı, ancak Bornyakov bunun gelecekte yapılacağını belirtti. Bakan Yardımcısı, kripto fonunun kurşun geçirmez yelekler, gece görüş gözlüğü, gıdalar ve tıbbi ekipmanlar gibi askeri amaçlar için ölümcül olmayan ürünler satın almak için kullanıldığını aktardı.

Ukrayna, Rusya ile savaşmak için milyonlarca kripto para bağışı toplarken diğer taraftan Rusya’nın da aynı hizmetlere erişimini engellemek için kripto borsalarında lobi faaliyetini sürdürüyor. Ukrayna hükümeti sekiz farklı borsadan Rus hesaplarının dondurulmasını isterken bu talebe yalnızca bazıları doğrudan yanıt verdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Anchor Protocol (ANC) ve WEMIX (WEMIX) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Holo (HOT) Teknik Analizleri I 08.03.2022