içinde , ,

Ubisoft, Quartz Platformunu Kurarak NFT’lere Adım Attı

Ubisoft enerji tasarruflu ve oynanılabilir NFT’ler için Ubisoft Quartz platformunu kurdu ve blockchain’e adım attı.

Ubisoft

Fransız video oyunu yayıncısı Ubisoft, Ubisoft Connect’teki PC oyuncuları için Ghost Recon Breakpoint üzerinden bu hafta beta olarak piyasaya sürülecek olan Ubisoft Quartz adlı yeni bir platform aracılığıyla, NFT’lere adım attığını duyurdu. Bu NFT’leri perşembe günü Tezos blockchain’i üzerinden PC oyuncularına dağıtacak.

Ubisoft’un web sitesinde paylaşılan bir açıklamaya göre oyuncular, “Büyük çaplı oyunlarda (AAA) oynanabilen ve enerji tasarrufuna sahip bir teknolojiyle çalışan ilk NFT’ler” olan Digits adlı oyun dünyalarında elde edilebilir oyun içi araçlar veya silahlar gibi şeyler alabilecekler. Sınırlı miktarda piyasaya sürülecek ve ABD ve Kanada’da 9, 12 ve 15 Aralık’ta ilk kullanıcılarını ücretsiz olarak ödüllendirecek. Quartz ayrıca Brezilya, İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya ve Avustralya’da satışa sunulacak.

Blockchain oyunları

Ubisoft Quartz’ın enerji tasarruflu teknolojisi proof-of-stake, Tezos blockchain’inden faydalanılarak çıkarıldı. Ubisoft’un blockchain teknik yöneticisi Didier Genevois, kurumsal web sitesinde yayınlanan bir röportajda şirketin küresel karbon ayak izini azaltma konusunda kararlılığını dile getirdi:

Bu blockchain türü, proof-of-work protokollerinden daha az enerji harcamasına rağmen aynı performansı gösteriyor. Bir örnek vermek gerekirse, Tezos’ta bir işlem 30 saniyelik video izlemeye eşdeğerken, Bitcoin’de ise bir işlem bir yıl boyunca kesintisiz video izlemeye eşdeğerdir!

Ancak daha önce Ubisoft, oyunlarını UOS blockchain kullanmak için dağıtım platformu Ultra ile iş birliği yapmıştı. Ultra ile Ubisoft’un arasındaki ilişkiyi öğrenmek için iletişime geçen şirketler olsa da henüz herhangi bir yorum gelmedi.

Ubisoft’un blockchain ürün yöneticisi Baptiste Chardon, Genevois ile yaptığı aynı röportajda, NFT’ler ve oyun konusundaki görüşlerini aktardı:

Bu yeni yaklaşım, uzun vadede oyunlar arasında iş birliği fırsatı yaratabilir. […] Blockchain’i, oyunculara ve yaratıcılara, oyunlara katılımları yoluyla ürettikleri değeri geri vermenin bir yolu olarak görüyoruz, dedi.

Ubisoft, piyasa değeri açısından dünya çapında en büyük 25 oyun şirketi arasında yer alıyor ve şirketin değeri 5,8 milyar doları aşıyor. Valve gibi diğer şirketler yakın zamanda blockchain teknolojisine sahip oyunları pazarlarından kaldırdıklarından AAA oyun şirketinin bu teknolojiyi desteklemesi dikkate değerdir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Lithium Finance

Lithium Finance: Benzersiz Teklifler

Biconomy (BICO) Bugün Binance Platformunda Listelenecek