in ,

Twitter’ın Yeni CEO’su Parag Agrawal Kimdir?

Twitter Inc., Parag Agrawal’ı CEO olarak atayarak içe dönüyor.

Twitter, öncü sosyal medya uygulamalarından biri.

Twitter, Jack Dorsey yerine ön planda olmayan bir teknoloji uzmanı olan Parag Agrawal’ı CEO olarak atayarak şirketin performansını arttırmayı planlıyor. Piyasada düşük performans gösteren, durmadan stabil olmayan yeni ürünler sunan ve uzun süredir eleştirilen Twitter, CEO’sunu değiştirdi.

Şirketin yeni şefi, eski Başkan Donald Trump’a yönelik yasağına yönelik eleştirilerin yanı sıra; Hindistan’ın iktidar partisiyle sürtüşmeler de dahil olmak üzere Twitter‘ın siyasi itişmelerini devralacak. Ayrıca; yeni CEO’nun kullanıcı büyümesini hızlandırmak, geliri ikiye katlamak ve ürün uygulamasını hızlandırmak için agresif hedeflerin peşinden gitmesi gerekecek.

Twitter’ın Yeni CEO’su Parag Agrawal Kimdir?

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre; Agrawal, S&P 500’de bir şirket yöneten en genç kişi. Agrawal, Twitter’da çalışmaya başlamadan önce Bombay’daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği alanında lisans derecesi ve Stanford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında doktora derecesi aldı.

Agrawal’ın yıllardır yeni ürünler ve özellikler sunmakta yavaş olan; ancak daha hızlı hareket etmeye, daha fazla satın alma gerçekleştirmeye ve canlı ses ve abonelikler gibi işi genişletebilecek alanlara girmeye başlayan bir şirket olan Twitter’da neler yapacağı merak konusu.

Parag Agrawal

Twitter’ın Finansal Hedefleri

Twitter’ın hızlandırılmış büyüme hedefleri, aktivist yatırımcı Elliott Management Corp.’un 2020’nin başlarında şirkete yenilikleri hızlı bir şekilde başlatması amacıyla baskı yapmak için hisse almasından sonra uygulamaya konuldu. 2020’de Elliott’ı memnun eden ilk değişiklikleri yaptıktan sonra; Şubat 2021’de Twitter, 2023 yılına kadar yıllık gelirini ikiye katlama ve kullanıcı tabanını önümüzdeki üç yılın her birinde %20 oranında büyütmeye devam etme hedeflerini açıkladı.

Agrawal’ın atanması, Twitter’ın yıllardır ilk kez tam zamanlı bir CEO’ya sahip olacağı anlamına geliyor. Çünkü; Jack Dorsey, tam zamanlı bir CEO değildi. Jack Dorsey’in Square’in lideri olarak konumu, Elliott’un sosyal ağa yönelik ana eleştirilerinden biriydi. Pazartesi günü Agrawal, diğer Twitter çalışanlarına önlerindeki zorluklara ve fırsatlara değinen bir mesaj gönderdi:

“Yakın zamanda iddialı hedeflere ulaşmak için stratejimizi güncelledik ve bu stratejinin cesur ve doğru olduğuna inanıyorum, ancak düşünmemiz gereken şey, bunun için nasıl çalışacağımız ve sonuç alacağımızdır. Twitter’ı müşterilerimiz, hissedarlarımız ve her biriniz için bu şekilde en iyi hale getireceğiz.”

Twitter hissedarları, Agrawal’ın şirketin gelir ve katılım metriklerini büyütmeye yönelik olarak daha istikrarlı bir yol çizmesini bekliyor. Twitter’ın kullanıcı tabanı yıllardır istikrarlı bir şekilde genişlerken; şirket, Snapchat ana şirketi Snap Inc. ve Facebook sahibi Meta Platforms Inc. gibi emsallerinin büyüme rakamlarını veya hisse senedi getirilerini yakalayamadı. Twitter hissesi, Jack Dorsey’in 2015’teki dönüşünden bu yana %62 artarken; yıllık gelir, 2015 seviyesine göre %68 oranında arttı. Aynı zaman diliminde Meta’nın hissesi %260 arttı ve satışlar dört kattan fazla yükseldi.

Twitter’ı Bekleyen Zorlu Rekabet

Jack Dorsey

Rakiplerin artırılmış ve sanal gerçeklik destekli cihazlara ve hizmetlere yaptığı yatırımlar, Twitter üzerinde daha cesur ve daha hızlı yenilik yapması için baskı oluşturabilir. Meta, kısa süre önce adını odağının birçok büyük teknoloji şirketinin bir sonraki  bilgi işlem platformu olarak takip ettiği metaverse olarak bilinen sürükleyici dijital dünyalar olduğunu belirtmek için değiştirdi.

Shmulik, rekabetçi kalmak için Agrawal’ın şirket kültürünü değiştirmesi gerekebileceğini, böylece yeni ürünlerin ve stratejilerin geçmiş yıllara göre daha hızlı uygulanabileceğini savundu.

“En azından onay almak ve işleri ilerletmek için her şeyin geçmesi gereken dişli olmaktan kaçınabilir mi? Kurumun farklı bölümlerine daha hızlı hareket edebilmeleri için daha fazla özerklik verebilir mi?”

Twitter’ın İkilemi

Agrawal’ın işi sadece Twitter’ı büyütmekten ibaret olmayacak. Şirket, ayrıca; internette ifade özgürlüğünün nasıl yönetileceği gibi bir dizi zorlu siyasi sorunun merkezinde yer alıyor ve teknoloji şirketlerinin çok fazla güce sahip olduğuna inanan muhafazakar politikacılar için ana hedef olmuş durumda.

Twitter’ın yaygın erişimi, onu birçok kutuplaştırıcı bakış açısına ev sahipliği yapan bir yer haline getiriyor ve şirket, bünyesindeki içeriği denetlemekle ilgili aldığı kararlar nedeniyle sık sık saldırıya uğruyor. Ayrıca; Twitter, tweet’leri kaldırılan veya bir uyarı ile işaretlenenler tarafından sansürle suçlanıyor ve aynı zamanda tartışmalı tweet’lerden bazılarına yaptırım uygulamadığında kullanıcılarını kötüye kullanım veya nefret söyleminden korumadığı için eleştiriliyor.

Jack Dorsey, görev süresi 2022’de sona erene kadar San Francisco merkezli şirketin yönetim kurulunda kalacağını söyledi. Jack Dorsey’in yanında Agrawal da yönetim kuruluna katılacak. Yazılım üreticisi Salesforce.com Inc.’in operasyon direktörü Bret Taylor ise bağımsız başkan olarak atandı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

blockchain oyunu

Aralık Ayının İlk Haftasında Piyasaya Çıkacak Olan NFT Gaming Projeleri

Hükümet Piyasa Ekonomisine Müdahale Edebilir mi?