in

Twitter’da Trend Topics Listesine Nasıl Bakılır?

linkedin

Twitter’da TT, Twitter sosyal medyası tarafından kullanılan ve İngilizcesi “Trending Topics” olan kelimelerin baş hafleridir. Türkçe çevirisi ise “popüler konular” anlamına gelmektedir. Twitter’daki trendler, kimlerin takip edildiğine ve konumunuza göre güncel konuları izleyen bir algoritma tarafından tespit edilmektedir.

Trendlerle ilgili olan Tweet sayısı, algoritmanın trendleri sıralarken ve belirlerken göz önünde bulundurduğu faktörlerden sadece biridir. Algoritmik olarak, trendler ve hashtag’ler aynı konuyla ilişkiliyse birlikte gruplandırılır. Örneğin, #Bitcoin ve #BTC her ikisi de #Bitcoin tarafından temsil edilebilir. Twitter kullanıcılarının aynı konular hakkında aynı anda tweet atması çok yaygındır. Twitter’ın trend algoritması, bu popüler konuları Tweet’lerde sıkça dile getirilen kelimeleri veya kelime öbeklerini seçerek ederek tespit eder.

Twitter, kullanıcının Twitter ana sayfasındaki en güncel 10 başlığı listeler. Trend olan konuyu içeren son Tweet’lerin bir özetini görüntülemek için “Trendler” listesindeki herhangi bir konu tıklanabilir. Buna, yalnızca takip etmek istenilen kullanıcılar değil, tüm Twitter kullanıcılarının Tweet’leri de dâhil olabilmektedir.

Trendler kısmındaki ayarlardan ülke ve kişiselleştirilmiş değişiklikler yapabilirsiniz. Yaşadığınız ülkeden farklı bir ülkedeki Trend Topics’leri görmek istiyorsanız, ayarlar sekmesinden gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Teknoloji içeriklerimize göz atmak için tıklayınız: https://koinsaati.com/category/teknoloji/

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2025’e Kadar Teknolojinin Dünyayı Değiştirebileceği 17 Farklı Alan

KoinSaati Akademi: WAX Nedir?