içinde

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Twitter, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını gerçekleştirmeye zorlamak için Tesla CEO’su Elon Musk’a dava açtı. Sosyal medya devi, Musk’ın anlaşmayı defalarca ihlal ettiğini iddia ediyor. 

Açılan dava, sosyal medya devi ile Musk arasında gerçekleşecek uzun süreli hukuk savaşının işaret fişeği olabilir. Twitter’ın bu hamlesi, Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma anlaşması feshinden kısa bir süre sonra geldi. 

Sosyal medya devinin yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, “Twitter, Elon Musk’ı sözleşmeden doğan yükümlülüklerinden sorumlu tutmak için Delaware Chancery Mahkemesi’nde dava açtı.” açıklamasında bulundu.

Elon Musk, aylarca süren tereddütten sonra geçtiğimiz cuma gerçek bot hesap sayısı konusunda şeffaf davranılmadığını öne sürerek 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasından resmen çekildiğini duyurdu. Twitter’ın öne sürdüğü iddia ve mahkeme belgelerindeki alıntılar şu şekilde;

“Musk, anlaşma artık kişisel çıkarlarına hizmet etmediği için Twitter’a ve hissedarlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddediyor. Halka açık bir gösteri hazırlayan ve satıcı dostu bir anlaşması öneren ve imzalayan Musk, fikrini değiştirmek konusunda özgür olduğunu düşünüyor. Şirket operasyonlarını kesintiye uğratıp, hisse değerini yok edip, çekip gidiyor. Elon Musk, birleşme anlaşmasının gerektirdiği gibi piyasadaki gerilemenin maliyetini üstlenmek yerine, bunu Twitter’ın paydaşlarına yüklemek istiyor.”

Twitter, anlaşma imzaladıktan sonra yaşanan piyasa düşüşünde Musk’ın kişisel servetinin 100 milyar dolardan fazla düştüğünü belirtiyor. Sosyal medya devi, anlaşma imzalandığından beri Musk’ın, platformu ve anlaşmayı defalarca kötüleyerek şirket için risk ve hisse fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığını, tüm bunların kötü niyetlerle yapıldığını iddia ediyor. 

Musk’ın, anlaşmanın Twitter tarafından ihlal edildiğine yönelik iddialarına ilişkin olarak sosyal medya platformu “Bu iddialar bahanedir ve hiçbir dayanağı yoktur” açıklamasında bulundu. 

Yaşanan gelişmelerin ardından Tesla CEO’su Elon Musk ise “Oh, ironi” yorumu yapmakla yetindi.

Hukuk uzmanları, anlaşmazlığın sonucunun tahmin etmekte zorlanıyor. Senaryolar arasında Musk’ı anlaşmaya uymaya veya 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ödemeye zorlanması, anlaşma ve satın alma fiyatının yeniden müzakere edilmesi ve hatta Musk’ın hiçbir şey ödemeden çekip gitmesi gibi birçok seçenek mevcut. 

Twitter CEO’su Parag Agrawal, ise “Bu fırsatı hikayemizi anlatmak ve şirketimizi, çalışanlarımızı ve hissedarlarımızı savunmak için kullandık. Alıcıyı sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmek için tamamen sorumlu tutmayı planlıyoruz. Duruşumuzu mahkemede kanıtlayacağız ve galip geleceğimize inanıyoruz.” yorumunda bulundu.

Twitter, Eylül ayında 4 günlük bir duruşma yapılmasını talep ediyor. Anlaşmanın tamamlanması için r son tarih 24 Ekim.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Binance

Binance CEO’su CZ Uniswap V3 Saldırısı Hakkında Tweet Attı: Hacklendi mi?

Fransa Merkez Bankası, CBDC için 2023 Yılını İşaret Ediyor