içinde

Twitch Yayıncıları NFT Teknolojisiyle Nasıl Para Kazanabilir?

Yayıncılık

Yayıncılık mesleği, yaygınlaştığından beri çok arzulanan bir gelir yöntemi haline gelirken bazı yayıncılar da yayıncılığı tam zamanlı bir gelire dönüştürme fırsatına sahip olmuşlardır.

Bilindiği gibi yayıncılar, başarılı olduklarında tezahürat yapan ve başarısız olduklarında acılarına gülen oldukça ilgili interaktif bir izleyici kitlesi ile beraber canlı içerikler oluşturmaktadır. Ancak bazı tam zamanlı yayıncılar kazandıkları paralar ile platform gereksinimlerini bile karşılamakta zorlanmaktadır. Bu yayıncılar uykularından, beslenmelerinden yaptıkları fedakarlıklar ve topluluğun istediği oyunları getirdikten sonra bile, 9-5 bir işin yerini alacak kadar para kazanamama olasılığı ile her zaman karşı karşıya kalmaktadır. Peki yayıncıların, NFT’ler ile birlikte bu süreç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olması mümkün müdür?

Yayıncılık

Günümüzde bazı yayıncıların neden tükenmişlik yaşadığını belirlemek için bir inceleme yapalım. Herhangi bir yüksek stresli bir ortamda, artılar eksilerinden daha ağır basarsa, insanların baş edebilecekleri belirli bir kapasiteleri vardır. Ancak aydan aya çılgınca dalgalanan ve garanti edilmeyen değişken bir gelirin üzerine bir de yüksek stres eklenince, yüksek bir tükenmişlik oranı ortaya çıkabilmektedir.

Yayıncıların para kazanmasının ana yolu, aboneler veya hayranlarından gelen bağışlardır. Genellikle hayranlar ayda 10TL ödemekte ve yayıncılar genel olarak bunun yarısını yani 5TL kazanmaktadır. Yayıncıların daha fazla abone alabilmesi için, bir yandan şu anda sahip oldukları aboneleri korumaları ve diğer yandan da kim olduklarını bilen daha fazla kişiye ihtiyaçları vardır. İşte bu noktada NFT’ler, neredeyse bu işi bırakmak üzere olan yayıncılar ile tam zamanlı bir içerik yaratıcısı olma hayalleri arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olabilmektedir.

Yayıncılar ve NFT

Günümüzde oyuncuların ve içerik oluşturucuların, gerçek değeri olan öğeler oluşturmalarını ve bunların ticaretini yapmalarını mümkün kılan ekosistemler mevcuttur. Bir yayıncının bir NFT yaptığını ve bunu topluluğuna verdiğini varsayalım. Bu yayıncının aboneleri, dünyada bu NFT’lere sahip olabilecek bir avuç insandan birisi olacaktır. Bu durum yayıncıyı, izleyicilerini yalnızca Twitch ve Discord’da kullanılabilen ifadeler için abone olmaya teşvik eden diğer yayıncılardan ayıracaktır. Böylelikle izleyiciler, izledikleri yayıncı tarafından kendilerine verilen gerçek bir dijital varlığa sahip olarak, bir NFT’ye sahip olma fırsatı vermeyen diğer yayıncıları daha az samimi görmeye başlayacaktır.

Hatta bu NFT’lerin video oyunlarında kullanılabilmesi de mümkün olmakla birlikte bu dijital varlıklar yayıncıların gelirlerini artırabilmektedir. Buna ek olarak, bazı NFT platformlarında, o öğenin yaratıcısına ödenen transfer ücretleri de bulunmaktadır. Bu durum yayıncıların yinelenen, pasif bir gelir oluşturabilecekleri anlamına gelmektedir. Yayıncılar eğer izleyicilerin seveceği öğeler yaratılabilirse, bu NFT’ler elde ele oldukça hızlı geçerek yayıncıya her ay abone sayısını artırmaktan daha iyi kazanç getirirken izleyicilere de bu NFT’lerin ticareti üzerinden ayrı bir kazanç elde edebilmelerini sağlayabilmektedir.

Kaynak: one37pm

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

kriptopara

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Polkadot (DOT) Teknik Analizi | 19 Ekim 2021

Bitcoin

Bitcoin Varlığının Ötesinde Blockchain