in , , ,

TVL Değerine Göre En İyi Ethereum Layer-2 Projeleri

Ethereum

Ethereum Layer-2 projeleri hakkında analizler ve araştırmalar sunan L2BEAT sitesinden alınan güncel verilere göre Ethereum Layer-2 projelerinin TVL değeri neredeyse 4,7 milyar dolar. Bu yazımızda TVL değerine göre en iyi Ethereum Layer-2 projelerini inceliyoruz.

Arbitrum

Arbitrum, 2,38 milyar dolar TVL ile listenin açık ara birincisi. Son 7 günde 5.45 oranında düşüş yaşayan Arbitrum, 2022 Eylül ayının son haftası en yüksek değerine ulaşmıştı. Arbitrum, kullanıcılar ve geliştiriciler için merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’ler) maliyetlerini azaltma amacıyla tasarlanan bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. Arbitrum akıllı sözleşmeleri, Solidity programlama dili kullanılarak oluşturulur. Bu akıllı sözleşmeler, işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltırken gizlilik ve güvenlikten ödün vermeden özelleştirilir.

Optimism

Optimism, yazının kaleme alındığı sırada 1,45 milyar dolar TVL değeri ile son yedi günün en yüksek seviyesinde. Optimism, Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş Layer-2 projesidir. Ethereum ana ağının güvenliğinden yararlanarak ETH ekosisteminin ölçeklenmesine yardımcı olur. İşlem hızını artırmak için tasarlanan Optimism’in token’ı OP’dir.

dYdX

dYdX, 385  milyon dolar TVL değeri ile son yedi günün en kötü seviyesini kaydetti. 2022 Eylül ayının son haftası 412 milyon dolardan fazla olan TVL değeri yaklaşık olarak yüzde 6,65 düşüş yaşadı. dYdX, Ethereum zinciri üzerinde güvenliği sağlanmış akıllı sözleşmelerde çalışarak merkeziyetsiz bir borsanın güvenlik ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanılabilirliği ile birleştiriyor. 

Loopring

Loopring, 142 milyon dolar TVL değeri ile listede yerini koruyor. 27 Eylül’de 146 milyon dolar ile son yedi günün en iyi seviyesini kaydetti. Zero-Knowledge Proof’tan (Sıfır Bilgi Kanıtı) yararlanan Loopring, bir Layer-2 ölçekleme protokolü olarak hizmet eder. Loopring (LRC), merkeziyetsiz kripto borsalarının oluşturulması için tasarlanmış bir protokol olan Loopring’in Ethereum tabanlı kripto para birimidir.

Immutable X

Immutable X’in TVL değeri yazının kaleme alındığı sırada 40.41  milyon dolar. Son yedi günde 2,41 oranında artış yaşayan Immutable X, listede 7. sırada yer alıyor. Immutable X, Ethereum blockchain’indeki NFT’ler için ilk Layer-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. StarkWave ile ortaklaşa oluşturulan Immutable X, kullanıcıların düşük ücretlerle NFT işlemleri yapmasını sağlar.

Sıralamadaki Diğer Layer-2 Projeleri

  • Metis Andromeda: 116 milyon dolar
  • zkSync: 52,82 milyon dolar
  • Boba Network: 27,87 milyon dolar
  • ZKSpace: 38,51 milyon dolar
  • rhino.fi: 22,32 milyon dolar

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

FED, Bankalara Yeni Regülasyonlar Getiriyor

StarkWare Token’ı Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?