in

TVL Değeri En Yüksek Blok Zincirleri

Koinsaati, Kriptopara, Cüzdan

DefiLlama verileri baz alınarak TVL (Total Value Locked) değeri en yüksek blok zincirlerini sizleri için derledik!

Ethereum (ETH)

Ethereum, 29.87 milyar dolar TVL ile listenin açık ara birincisi. Ethereum’un, kripto para sektöründeki en köklü blok zincirlerinden biri olduğu düşünülürse bu sonuç pek de şaşırtıcı değil. Ekosisteminde binlerde proje ve ürün barındırmaktadır. İlk dApp de Ethereum üzerinde piyasaya sunulmuştur.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde “Merge” gerçekleşti ve Ethereum PoW’dan PoS konsensüs mekanizmasına geçti. Böylelikle Ethereum blok zinciri daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getirilmiş oldu.

BNB Chain (BNB)

Listenin ikinci sırasında 5.33 milyar dolar ile BNB Chain yer alıyor. BNB Chain, sağladığı ucuz işlem (fee) ücretleri sayesinde pek çok projenin ilgi odağı oldu.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olmasının yanı sıra Binance, kullanıcıları için bir ekosistem de piyasaya sürdü. Binance ağı, sağladığı kolaylık ve ucuz işlem ücretleri sayesinde çeşitli binlerce projeye ev sahipliği yapıyor.

Tron (TRX)

Üçüncü sırada yer alan Tron blok zincirinde toplam 5.28 milyar dolar kilitli değer/varlık bulunuyor.

TRON (TRX), Tron Vakfı tarafından geliştirilen ve 2017’de piyasaya sürülen merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. Başlangıçta TRX token’ları, Ethereum’da ERC-20 tabanlı token’lardı ancak Vakıf bir yıl sonra token’larını kendi ağlarına taşındı.

Projenin amacı, dijital içerik üreticilerine tam mülkiyet hakları sağlamaktı. Ana hedef, içerik oluşturucularına yardımcı olmak ve çalışmaları için daha fazla ödülle onları teşvik etmekti.

TRON yazılımı, akıllı sözleşmeleri, çeşitli blok zinciri sistemlerini ve dApp’leri desteklemektedir.

Avalanche (AVAX)

Yakından tanıdığımız Avalanche ekosistemi listenin dördüncü sırasında. TVL değeri ise 1.34 milyar dolar. Akıllı sözleşmeler için en popüler blok zinciri olarak Ethereum’a rakip olarak ortaya çıkan Avalanche Layer 1 blok zincirlerinin popülerlik kazandığı dönemde işlem hacmi ve bünyesindeki proje sayısı iyice artmıştı.

Avalanche’ın, Terra Luna ekibi Luna Foundation Group ile 100 milyon dolarlık anlaşma yapması, ardından LUNA’nın çökmesi, Avalanche’a büyük zarar verdi. Buna rağmen listenin hala dördüncü sırasında

Polygon (MATIC)

Listenin son sırasında 1.22 milyar dolarlık TVL değeri ile Polygon bulunuyor.

Polygon platformu, Ethereum blok zincirini kullanır ve Ethereum tabanlı projeleri birbirine bağlar. Polygon platformunu kullanmak, bir blok zinciri projesinin esnekliğini ve ölçeklenebilirliğini artırırken, Ethereum blok zincirinin güvenliğinden, birlikte çalışabilirliğinden ve sağladığı diğer faydalardan yararlanmaya devam edebilir.

Sıralamadaki Diğer Blok Zincirleri

  • Arbitrum: 962 milyon dolar
  • Optimism (OP): 904 milyon dolar
  • Solana (SOL): 893 milyon dolar
  • Cronos (CRO): 788 milyon dolar
  • Fantom (FTM): 495 milyon dolar

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Hacker’lar, Gate.io Twitter Hesabını Ele Geçirdi!

Ripple, Akıllı Sözleşmeleri XRP Ledger’a Getirecek!