in , ,

Tusima Network Testnet’ine Nasıl Katılınır?

Tusima, ZK-Rollup’a dayalı Layer-2 controllable privacy financial network’tür. Tusima; Web3 çağında kontrol edilebilir privacy finance altyapısını oluşturmayı amaçlamaktadır.

Tusima network, geçtiğimiz günlerde testnet’ini yayınladı. Testnet, 01 Kasım TSİ 02.59’a kadar sürecek. TDAO SBT kısmında verilen görevleri gerçekleştirerek TSBT talep edebilirsiniz.

Yukarıdaki görselin sağ alt köşesinde yapmanız gereken görevleri görebilirsiniz. Yazının devamında görevleri sizler için detaylandırdık.

Yapmanız Gerekenler

Tusima testnet’i açın: https://testnet.tusima.network/login, cüzdanınıza bağlanmak ve bir imza talebi oluşturmak için Metamask ikonuna tıklayın. Şifrenizi belirleyin ve kaydetmek için “Enter”a tıklayın.

Test Token’ların Talep Edilmesi

Goerli Network Gas Token’ları Talep Etme

Goerli network gas token talep etmek için aşağıdaki Faucet’lerden birini seçin ve talimatları takip edin.

Layer-1 Test Token’ları Talep Etme

Talepte bulunmadan önce cüzdanınızın Tusima’ya bağlı olduğundan emin olun, kontrol ettikten sonra “Faucet”e tıklayın.

Bu işlemin ardından “Claim” butonuna tıklayın ve açılacak Metamask popup’ından işlemi onaylayın.

İşlem tamamlandıktan sonra cüzdanınızda talep ettiğiniz wETH, TSM, USDT, USDC ve wBNB test token’ları görüntüleyebilirsiniz. Buna rağmen cüzdanızda token’lar gelmediyse ilgili token’ı eklemek için ticker’ları tıklayın ve eklemek için talimatları izleyin.

Deposit (Yatırma)

Test token’ları talep ettikten sonra deposit, privacy transfer ve withdraw işlemlerini gerçekleştirmek için “Wallet” butonuna tıklayın.

Tusima Network’e deposit yapılması; Test token’ın, Goerli Network’ten, Tusima Layer-2 Network’e deposit edilmesi anlamına gelir. Bunun için “Deposit” butonuna basın.

Ardından yatırılacak miktarı girin, authorization için ‘”Approve” simgesini tıklayın.

Bunun ardından, Layer-1’e yatırma işleminin onayını başlatmak için “Deposit” butonunu tıklayın.

Layer-1 yatırma işlemi gerçekleştikten sonra token otomatik olarak Tusima Layer-2 Network’e gönderilir. Bu aşamada yaklaşık 1 dakika kadar beklemeniz gerekiyor.

Privacy Transfer

Privacy transfer page’i görüntülemek için cüzdanınızın ana sayfasındaki “Send” butonuna tıklayın.

Token miktarını ve alıcı adresini (kayıtlı ve aktif bir Tusima hesabının adresi olmalıdır) girin.

Private transfer’i başlatın ve authorization için Metamask popup’ını imzalayın. İşlemin geçekleşmesi için yaklaşık 1 dakika kadar beklemeniz gerekecek.

Bu aşamanın ardından işem tamamlanır. Gerçekleşen işlemi “Transaction Record”da görebilirsiniz.

Withdraw (Çekme)

Withdraw, token’ın Tusima Network’ten, Layer-1 cüzdan adresine aktarılması anlamına gelir.

Bu aşamada, yalnızca Tusima hesabına karşılık gelen Layer-1 adresine yapılan çekim işlemleri desteklenmektedir. Withdraw page’e girmek için ‘”Withdraw” butonuna tıklayın.

Çekimi yapıalcak token miktarını girin ve işlemi onaylayın.

Metamask popup’ını imzalayın. İşlemin gerçekleşmesi için 1 dakika kadar beklemeniz gerekiyor.

Bu aşamada otomatik bir popup açılacak. Tekrar gereken onaylamaları yapmanız gerekiyor.

Bu aşamanın ardından işem tamamlanır. Gerçekleşen işlemi “Transaction Record”da görebilirsiniz.

Explorer’da Ciphertext Transaction’ların Decyrpt Edilmesi

Ciphertext işlemleri görüntülemenin iki yolu bulunuyor:

1) İşlem ayrıntılarına gitmek için Tusima Wallet sayfasındaki “Transaction Histroy”e tıklayın.

2) Buna ek olarak şu adımları da takip edebilirsiniz; View in Tusima Explorer/Home/My Transaction

Decyrption için wallet signature authorization gerekiyor. Bu adımın ardından bilgisayarınız otomatik olarak şifreli metinden (ciphertext), düz metne (plaintext) işlem kayıtlarının şifresini çözecektir.

İşlem Geçmişinin İndirilmesi

Kaynak: Tusima 

Bu da ilginizi çekebilir: Testnet Nedir? Testnet’ten Nasıl Kazanılır?

Testnet’lerde spam-scam projeler ve içerikler olabilir. Bu yüzden yeni bir Google Chrome profili açıp, üzerine cüzdan eklentisi kurup ve boş bir cüzdan oluşturup testnet’lere katılmalısınız. Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Eylül Ayının Dikkat Çeken Funding Etkinlikleri 

Eylül Ayı Fan Token Dünyasında Son Gelişmeler