içinde , ,

Türkiye’deki Kripto Para Yatırımcılarının da Düştüğü Hataya Karşı Vitalik Buterin’den Uyarı!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının da sık sık yaptığı bir hataya karşı sert uyarıda bulundu. Kripto para sektörü ve özellikle Bitcoin ile Ethereum’un 2020 yılının başından beri ciddi bir yükseliş elde ettiği biliniyor. Bu da bazı tecrübesiz yatırımcıların kredi çekerek veya borç alarak yatırım yapmasına neden oldu. Ancak Buterin böyle bir durumu asla ama asla önermediğini belirtti.

Ethereum Almak İçin Kredi Çekmek Ne Kadar Mantıklı?

Vitalik Buterin, bunun gibi riskli hamleleri asla önermeyeceğini vurguladı.

Kripto para sektöründe tanınan bir ismin yayınladığı tweet, kısa sürede gündeme yerleşti. Söz konusu kullanıcı bankadan yaklaşık 46.250 dolarlık kredi çekerek, 2,25 BTC aldığını açıkladı. Başka bir kullanıcı hangi bankadan kredi çekildiğini ve kendisinin de çekmek istediğini ifade edince, krediyi çeken kişinin yanıt vermekten çekindiği görüldü.

Kredi Çekip Bitcoin Aldı

Bunun sebebi ise kredi çekmek için başka bir açıklama yapılmış olması ve Bitcoin alımından hiç söz edilmemesi olarak görülüyor. Krediyi çeken kullanıcı ise podcast serisi ile tanınan Peter McCormack olarak biliniyor. Çektiği 46.250 dolarlık kredinin %7,9’luk faizi olduğunu belirten McCormack, BTC fiyatı 2026 yılında 22.669 dolar olursa bile zararını çıkartmış olacağını belirtti.

Vitalik Buterin ise bunun gibi durumlara karşı yatırımcıları uyardı. “ASLA” ETH veya başka bir Ethereum tabanlı varlık almak için kredi çekilmemesi gerektiğini belirten Buterin, tartışmaları alevlendirdi.

Aslında MicroStrategy gibi dev bir firmanın da teknik olarak krediye benzer bir ürün kullanarak BTC aldığı biliniyor. MicroStrategy, borç tahvili satışı ile yatırımcılara belirli bir oranda faiz vererek 650 milyon dolarlık BTC satın alımı yaptı. Şu an için McCormack’ın kredi kararını destekleyenlerin sayısı bir hayli fazla. Ancak BTC’nin boğa piyasasında olması, McCormack’ın kredi kararıyla çoğunluğu elde etmesinin temel sebebi olabilir. Lider kripto para biriminin uzun vadede nasıl bir gidişata sahip olacağı ise kesinlikle büyük bir bilinmez.

Shadowman tarafından yazıldı.

14-20 Aralık Arası Genel Değerlendirme

Bitcoin (BTC) Krizi, MicroStrategy ve Grayscale Yüzünden Çıkabilir