içinde

Türkiye, Orta Vadeli Program Kapsamına Dijital Varlıkları da Dahil Etti!

Resmi Gazetenin 4 Eylül 2022 tarihli sayısında 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program hakkında detaylar paylaşıldı. Program kapsamında kripto paralarla ilgili iki maddeye yer verilmesi dikkat çekti. 

2023- 2025 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Program, fiyat artışlarını etkileyen tüm unsurlarla mücadele edilerek enflasyonun tek haneli seviyelere düşürülmesi amacıyla oluşturulmuştur. Programda, finansal sistemde tasarrufların artırılması, kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması, sermaye piyasaları geliştirilerek finansmana erişimin kolaylaştırılması ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması amacıyla finansal istikrarın desteklenmesi hedefleniyor.

Fiyat İstikrarı başlıklı 4. Bölümde Politika ve Tedbirler başlıklı bir alt bölüm yer alıyor. Söz konusu başlığın beşinci maddesinde ödemeler için dijital Türk Lirasının kullanım testlerine başlanacağı belirtiliyor. Maddenin tam halini ise “Dijital Lira Araştırma Geliştirme Projesinin birinci ve ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, ödemeler için Dijital Türk Lirasının kullanım testlerine başlanacaktır.” şeklindedir.

Dijital Lira konusunda çalışmalar çok yeni değil. Bilindiği üzere ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalanmış, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturulmuştu. Çalışmalarda, birinci faz testlerin tamamlanmasının ardından detayların  kamuoyu ile paylaşılacağı açıklanmıştı.

Bununla birlikte aynı başlık altında yer alan 17.madde kripto varlık düzenlemeleri ile ilgilidir. “Kripto varlık alım satım platformları düzenleme kapsamına alınacaktır.” maddesi ile kripto varlık alım satım platformlarının politika kapsamında düzenleneceğinden söz ediliyor. Kripto para borsalarının düzenlenmesine ilişkin uzun süredir devam eden çalışmaların sonucunda konuya ilişkin kanun taslağının tamamlandığı ve yeni yasama döneminde meclise sunulacağı ileri sürülmüştü.

Program bütün umudunu 2023 yılı için tahmin edilen dolar kuruna bağlamış gibi görünüyor. USD/TL kurunu 2023 yılı için 21,52 olarak alınca enflasyonda da durulma bekleniyor. OVP’ler, gerçek durumu yansıtarak hedefler koyması ve bu hedefe nasıl ulaşılacağının açıkça belirtmesi konusunda eleştirildi. Çoğu uzman 2023-2025 yılları arasını kapsayan dönemde uygulanacak OVP hedeflerinde kripto varlıklara ilişkin maddelerin yer almasını bu alanın Türkiye içerisinde gelişmesi için olumlu bir adım olarak yorumladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Aptos Ekosistemi Son Gelişmeler

SWEAT Ön Satışına Nasıl Katılınır?