in

Türkiye, Bölgesinde Yeni Bir Kriptopara Gücü Olabilir mi?

Kriptopara birimlerinin kullanımı, Türkiye’de enflasyonla mücadelede en etkili yöntemlerden biri haline geldi ve bu aynı zamanda onlara olan talebin artmasına neden oldu.

İtibari para birimlerine güven olmadığında, tasarrufları güvenli bir şekilde saklamak için seçeneklerden biri de altın kullanımıdır. Bununla birlikte, artık tasarrufları kurtarmak ve yüksek gelir elde etmek için dijital bir rezerv varlık haline gelen Bitcoin başta olmak üzere kriptopara birimlerinin hızlı bir şekilde kitlesel olarak benimsenmesi söz konusu. Bitcoin, 65.000 dolarlık fiyata ulaştıktan sonra “dijital altın” olarak adlandırıldı, çünkü değeri rekor bir seviyeye yükseldi. Şu anda tüm kriptopara piyasasının toplam hacminin 2.000 trilyon dolara yaklaştığını görüyoruz.

kriptopara

Türkiye’de ise durum diğer ülkelerden neredeyse hiç farklı değil. Türk yatırımcılara göre enflasyonist baskılar, günden güne değer kaybeden Türk Lirası ve hızlı bir yatırım getirisi elde etme arzusu, ülkede kriptoparalara olan talebi artırıyor. Ayrıca burada COVID-19 pandemisi ile ilgili durum da önemli bir rol oynuyor ve bu da geleneksel pazarların durgunluğunu kışkırtarak dijital para için ek bir talep dalgasına neden oluyor. Buna ilaveten, Naci Ağbal’ın bu yıl Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığından ihraç edilmesinin ardından Türkiye’deki kriptopara birimlerine olan talebin arttığı bazı araştırmalarda raporlanmış.

kriptopara

Bu dönemde (20 Mart’tan 24 Mart’a kadar), kripto para birimlerinin ticaret cirosu yaklaşık 2,8 milyar dolardı. Geçen yıl aynı dönemde ciro sadece 12 milyon dolardı. Chainalysis’e göre, Şubat başından 24 Mart tarihine kadar Türkiye’deki kriptopara ticareti hacmi toplamda 218 milyar liraya (26 milyar dolar) kadar ulaştı. Ayrıca Google Trends verilerine göre, Türkiye’de “Bitcoin” anahtar kelimesi için yapılan arama sorgularının sayısı, Nisan 2021’in başından bu yana tarihi yüksek seviyelere ulaştı ve hala yüksek değerlere sahip.

kriptopara

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son zamanlarda kriptopara birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklaması, Thodex ve diğer borsalarda olduğu gibi dolandırıcılık yapan kriptopara borsalarının kapatılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu sektörde liderlik pozisyonunu ele alma şansını artırıyor. Tüm kriptopara sektöründe haklı olarak bölgesinde gerçek bir kripto gücü haline geliyor. Kriptopara borsası dolandırıcılıklarına, kalıcı düzenlemelere ve Bitcoin’in bu ay 30.000 dolara kadar düşmesine bağlı yatırımcı kayıplarına rağmen, insanlar modern dijital piyasayı yıkıcı bir kriz sırasında tek kurtuluş olarak görmeye devam ediyor.

Source (Kaynak): Guy Yanpolskiy, Yafo Business Development Agency

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Bitcoin, kripto para

Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) Fiyatı Çalışması

blockchain

Blokzincirinde Merkezileşme Emareleri