içinde ,

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 5 Haziran 2022

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Efe Bulduk

Efe Bulduk, Biden’ın konuşması sonrası piyasaların enflasyon endişesine bürünmesi ile haftanın gündemini ele aldı. Biden’ın ABD tarihindeki en başarısız bulunan başkan konumunda olduğunu belirten Bulduk, nedenin enflasyon olduğunu ve Biden’ın enflasyon baskısını hissettikçe FED’in üzerinde FED’in de piyasalar üzerinde baskı kurduğunu belirtti.

ABD’de hane halkı birikim endeksinin 14 yılın en düşük seviyesine düştüğünü paylaşan Bulduk, bu endeksin insanların enflasyonla mücadele etmek için Türkiye’de olduğu gibi birikimlerini harcadığı anlamına geldiğini belirterek ABD’de kredi kartı borçlarının arttığını gözlemlediğini de sözlerine ekledi.

tobbykitty.eth

tobbykity.eth’in bu hafta gündeminde Optimism vardı. Airdrop’larda artık “ilk” olmanın yanında aktif olmanın daha önemli olduğunu söyledi. Aktif kullanıcıların ödüllendirildiğini ekledi. Solana ağındaki gerçekleşen kesintilerin sebebinin blockchain trilemma’sından kaynaklandığını belirterek, blockchain’de trilemma’nın nasıl gerçekleştiğini ifade etti.

Solana ağındaki işlemlerin çok ucuz olduğunu dile getirerek, fazla transfer yapılmasının ağda validator kapasitesinin aşılması ile kesintiye sebep olduğunu belirtti. Tekrar çalışması için “fork” yapılması gerektiğini ve sistemin bu şekilde ilerlediğini ifade etti.

Üstad Splinter

Üstad Splinter, blockchain projelerinin ne kadar çok köprü ile Ethereum’a bağlanabiliyorsa, o kadar fazla likidite çektiğini ve bu alanda AVAX’ın en iyilerden biri olduğunu belirtti. Optimism gündemi için, DeFi örnekleri veren Splinter, Optimism sayesinde projelerde hem maliyetin düştüğünü hem de gecikmelerin engellendiğini ifade etti.

Kripto para sektörü için en önemli metriğin DeFi olduğunu ifade eden Splinter, “DeFi’lere para girmeden piyasa düzeliyor diyemeyiz” dedi. DeFi alanına giren paranın içeride kalabildiğini ifade etti. Bir spekülasyon ile yükseliş başlatanların, tepe noktadan piyasadan çıktıklarını ve “meme coin” furyasında olduğu gibi paranın kripto para piyasasında kalmadığını belirterek DeFi’ye para girişinin bu yüzden önemli olduğunu ifade etti.

Smart Contract

Smart Contract bu hafta, NFT-Token vb. herhangi bir proje tasarlayıp “başarılı” olmayan projelerin neden başarılı olmadıklarını paylaştı. Cüzdanlarda bulunan “12 Kelime” için, Ethereum (ETH) özel anahtarıyla aynı güçte olduğunu ve bu yüzden yeterince güvenli olduğunu ekledi.

Terra (LUNA)’da bulunan 90 milyon dolarlık DeFi kod açığının 7 ay boyunca fark edilmediğini ve açığın teknik görünümünü içeren bir tweet alıntısı yaptı.

KriptoFati

KriptoFati, bu hafta Ethereum (ETH) güçlenmedikçe piyasa için yeni bir para eklemeyeceğini belirtti. Kripto para piyasasında her zaman “düşerken daha çok düşecek, yükselirken daha çok yükselecek” gibi gelir diye ifade eden KriptoFati, duygularını işe karıştırmayan kimseyi görmedim dedi. Düşüş ardından gelen duraksama dönemlerinde alım yaptığında kazandığını belirtti.

BAYC (Bored Ape Yacht Club) NFT, Discord kanalının 3.kez hack’lenmesini duyuran KriptoFati, toplam kayıp miktarının 200 ETH olduğunu belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

STEPN, ANTI-CHEAT İle Kullanıcıları Bot Olarak İşaretliyor!

CheersLand’in Yaklaşan Islandpunk IDO Duyurusu