içinde

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 3 Temmuz 2022

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 6 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Efe Bulduk

Efe Bulduk, bu hafta gündeminde 30 Haziran’da petrol ihraç eden ülkeler birliğinin (OPEC) petrol üretimini arttırma konusunda karar bildireceği vardı. Bulduk, bu haberin enerji fiyatlarını düşürme yoluyla enflasyonu baskılamak için güzel bir haber olduğunu ve Kripto para gibi riskli piyasaların bu kararı pozitif fiyatlaması gerektiğini dile getirdi.

Bulduk, Samsung’un 30 Haziran’da Bitcoin madenciliğinde kullanılabilecek ve verimli artıracak çipler üzerinde çalıştığını duyurdu. Ve üretilecek 3 nanometre büyüklüğünde çiplerin en büyük müşterisinin geleneksel tarafta Qualcomm, madencilik ekipmanları özelinde de Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) olması beklendiğini belirtti.

KriptoFati

KriptoFati bu hafta Tron (TRX) ağının TVL açısından Ethereum ve Binance Smart Chain’in ardından 3. sırada yer aldığını duyurdu. Kripto para piyasasını, sadece yüksek volatilite üzerinden pozisyon tasfiyesi ile ayakta durmaya çalışıyor olarak nitelendirdi.

Bitcoin için haftalık RSI seviyesinin 25’e indiğini söyleyen KriptoFati, bu seviyeyi haftalıkta daha önce hiç görmediğini dile getirdi. Piyasadaki bu sürecin biteceğini ama önce piyasanın herkesi bıktıracağını ifade etti.

Üstad Splinter

Üstad Splinter’in bu hafta gündeminde boğa piyasası vardı. Boğa piyasasını “Balon Piyasası” olarak nitelendiren Splinter, geçen yıl kripto para piyasasında yaşanan boğa piyasasının şu anda emlak sektöründe olduğunu söyledi. Reel sektörde resesyon derinleşince, emlak piyasasında sert değer kaybının görülebileceğini belirtti.

Normalde, Bitcoin ATH’ından sonra paranın altcoin’lere kaydığını belirten Splinter, enflasyonist ortamdan dolayı kripto para piyasasında 2022 yılının olağanüstü bir yıl olduğunu, olağanüstü zamanlarda, olağan kurguların işlemediğini ifade etti.

tobbykitty.eth

tobbykitty.eth bu hafta gündemine PoS’un Ethereum’da neye yarayacağını açıklayarak başladı. Ve bunu 3S ile ifade etti. Security (Güvenlik), Sustainability (Sürdürülebilirlik) ve Scalability (Ölçeklenebilirlik).

PoS’un ana ağda Ethereum fee’lerini azaltmadığını ama PoS’ta gelecekte buna ihtiyaç olduğunu belirtti. Ana ağdaki ücretleri düşürmek için daha iyi bir VM (zkEVM), Paralel işlem kabiliyeti, Verkle Tree (Bu blokları büyütmemize yarıyor) vs. gibi güncellemelerin gerektiğini söyledi. PoS’un 3S ile birlikte Ethereum (ETH) fiyatına direkte etki ettiğini belirterek gelecek için çok önemli olduğunu söyledi.

Bratu

Bratu, bu hafta gündeminde Avrupa Birliği üye ülkelerinin kripto para mevzuatı üzerinde uzlaşmaya varmaları vardı. Mevzuatın incelemesini yapan Bratu, Markets in Crypto Assets (MiCA) yasası kripto paralar ve hizmet sağlayıcıları hakkında düzenlemeleri içerdiğini ifade etti. 

Avrupa Birliği üye ülkelerinin, kripto para transferlerinin geleneksel para transferlerine benzer şekilde izlenebilmesi için oylamaya sunulan düzenleme çerçevesini kabul ettiğini söyleyen Bratu, mevzuat gereği bundan sonra kripto para hizmet sağlayıcılarının faaliyetleri hakkında yetkilileri düzenli bilgilendirme yapmakla yükümlü olacağını da ekledi.

Smart Contract

Smart Contract’ın bu hafta gündeminde OpenSea’de geçmişte sahmet emailler nedeniyle birçok hack gerçekleştirildiği vardı. OpenSea’nın “web3 ile demode” olarak nitelendirdiği email gönderme işinden vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Optimism’deki en büyük NFT pazarı olan Quixotic’teki ciddi güvenlik açığı ile birçok sayıda kullanıcının varlığının çalındığını duyurdu.

NFT’leri yanlış kontrat adresine gönderme ihtimalinin çok zayıf olduğunu belirten Smart Contract, ERC721’deki “checkOnErc721Received” özelliği sayesinde, NFT’nin gönderildiği kontrat adresinden kontrol yapıldığını belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

SNX

Synthetix (SNX) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Uber Eats, SHIB ve DOGE ile Ödemeleri Kabul Edecek