in

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 25 Mayıs 2022

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 7 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Rookie

Rookie’nin bu haftaki gündeminde USD/TRY paritesi vardı. Rookie, 17 seviyesine doğru bir tırmanış beklediğini ve o bölgeden sert satışlar beklenebileceğini dile getirdi. Avalanche token’ı AVAX’ta validator olabilmek için 15 dolarlara düştüğünde toplayacağını ifade etti. AVAX için subnet’lerin devreye girdiğine dikkat çekti.

Crypto Bull’s

Crypto Bull’s bu hafta Bitcoin’in kısa ve uzun vadeli hareketleri ile ilgili takipçilerine bilgiler verdi. Haftalık total market cap için, piyasalarda dönüş olacaksa hem majör destek hem de Ma200’e denk gelen seviyelerden dönüp yeni bir dalganın başlayabileceğini belirtti.

Para piyasalarının bir süre daha can sıkıcı olmaya devam edeceğini düşündüğünü ve risk minimize edilmesi gerektiğine değindi.

tobbykitty.eth

tobbykitty.eth, bu haftaya gas fiyatının 13 Gwei olduğunu duyurarak başladı. Gas fiyatı ile; “NFT mintleyebilirsiniz, ENS adı alabilirsiniz, L2/L1 köprüleri kullanabilirsiniz, Farming yapıyorsanız ödüllerinizi claim edebilirsiniz, Farming yapacaksanız, şu an kilitleyebilirsiniz” dedi. Sebep olarak normale göre fiyatın çok daha ucuz olduğunu belirtti.

Ethereum’un Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’ye geçişinin tüm kripto piyasası için önemli olduğunu dile getirdi. Yeni sistemde Ethereum validator’ü olmak için 16 ETH’e ihtiyaç olduğunu ve bu şekilde Ethereum node’u kurarak yer alınabileceğini ifade etti.

KriptoFati

KriptoFati haftaya DXY grafiği ile başladı. 2003’ten beri 105$ seviyesinin üzerine çıkmadığımızı dile getirdi. 102$’ın altına inerse kripto para piyasaları için alım yapabileceğini belirtti.

Kripto para piyasasındaki hareketler için hiç ayı görmemiş yatırımcılara, şu an ayıda olmadığımızı ifade etti. Ayı piyasasında olduğumuzu düşündüğünü belirterek, ANC, LUNA ve UST örneklerini verdi.

Lupo.eth

Lupo.eth’in bu hafta başlangıcında gündeminde LUNA ve UST olayı ile bağlantılı olarak “ponzi” projeler vardı. Ponzi ayrımı için Ethereum örneği veren Lupo.eth, “Ethereum battı ikinci el satabilir misin satarsın. Başka coin kazabilir misin? Kazarsın” dedi.

Ponzi projeler için, başlangıçta erken aşama yatırımcılarına kazandırdığını ve devamında isae bir döngü içerisine girerek sistemi ilerlettiğini söyledi. Lupo.eth Solana blokzinciri için büyük ölçekli işlemlerde dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Paradotor

Paradotor’un bu hafta gündeminde BTC.D bulunuyordu. BTC.D için, Bitcoin’in fiyat hareketleri ile birlikte takip edilmesi gerektiğini söyledi. Kripto para sektöründe bir token’a all in girmemenin önemli olduğunu ve en az 7-8 parçaya bölünerek kripto sahibi olunması gerektiğini belirtti.

Bitcoin için 2017 ATH seviyesi olan 19.800$ altında haftalık kapanış yaptığı taktirde stop olurum dedi. Kripto para piyasasının yatırım yapılabilecek en riskli sektör olduğunu ve herkesin riskini kendisinin belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Bratu

Bratu bu haftaya Algorand (ALGO) ekosistemi ile başladı. Bu hafta dikkat çeken flood’larında tokenomics flood paylaşımı bulunuyordu. Token’ın genel ekonomisini araştırarak scam projelerin ayırt edilebileceğini ifade etti.

Tokenomics’i inceleyerek scam projeleri ayırt etmenin yollarını şu şekilde sıraladı: Toplam arz – Dolaşımdaki arz – Maksimum arz – Piyasa kapitalizasyonu – Toplam Kilitli Değer (TVL) – Enflasyonist/Deflasyonist Token – Burn mekanizması – İşlem hacmi – Doğrusal Hakediş ve Kilit Açma Programı – Emisyon oranı. Bir projenin değerinin bu sıraladığı yöntemlerle anlaşabileceğine vurgu yaptı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Coinbase

Coinbase, Fortune 500’e Giren İlk Kripto Şirketi Oldu!

Terra’nın Blok Zinciri Canlandırma Planı Onaylandı: Terra 2.0 Token’ları Nasıl Dağıtılacak?