içinde

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 19 Haziran 2022

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Efe Bulduk

Efe Bulduk’un bu hafta gündeminde işleme girerken nelere baktığı vardı. Bulduk, işleme girişi için ele aldıklarını Hacim analizi, Piyasa yapıcıların market görüşünü anlayabilme, DeFi kaynaklı borçlanma dinamikleri, TA ve PA temelli veriler, Likidasyonlar ve piyasanın yön arayışı, madenci pozisyonları, Makro veriler ve küresel endeksler olarak ayırarak takipçileri ile paylaştı.

Bu hafta gündemine Bitcoin madenciliği ve üretimini de alan Bulduk, madencilik makineleri ve elektrik kullanımı hakkında paylaşımda bulunarak Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından liderliğin Amerika’ya geçtiğinin grafik üzerinde net bir şekilde görüldüğünü belirtti.

tobbykitty.eth

tobbykitty.eth, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüşün, tüm piyasanın Ethereum (ETH) çakılmasını takip etmesi ile başladığını söyledi. Korku ve Açgözlülük İndeksinin seri düşüp, 10’un altında olup dip göstermediğini ifade eden tobbykitty.eth, 200 WMA’nın da dip gösterdiğini ifade etmiş.

Kripto para piyasasında etkisi henüz geçmemiş olan stablecoin krizinin ardından USDT ve USDC’de yaşanan dolaşım değişikliğini ele alan tobbykitty.eth, USDC dolaşımının arttığını belirtmiş.

Üstad Splinter

Üstad bu hafta AVAX ekosisteminden potansiyel projeleri paylaştı. CAKE’in hala ve BNB ekosisteminin en fazla holder’ı ve hacmi olan DeFi DEX token’ı olduğunu dile getirdi. LUNA ile başlayan ve hala devam eden düşüşün, bu ay içerisinde Bitcoin 25.000 dolar seviyesine tekrar gelmezse daha da derinleşebileceğini ve çok sert tablolar görebileceğimiz konusunda uyarıda bulundu.

Ethereum (ETH) fiyat düşüşünden Layer 2 projelerinin de etkilendiğini TVL grafiğindeki likidite azalışını paylaşarak takipçilerine dile getirdi.

Smart Contract

Smart Contract, bu haftaya 3AC (Threw Arrows Capital)’ın 200 milyon dolarlık pozisyonun likidasyona 100 dolarlık uzakta olmasını paylaşarak başladı. Devamında pozisyonun likidasyona yakın olduğu halde likidasyona uğramama sebebinin fiyatın oracle’da güncelleme mimarisinden kaynaklandığını belirtti.

Smart Contract, Ethereum (ETH) ağında MEV(Madenci Çıkarılabilir Değeri)’den şu ana kadar 550-620 milyon dolar arası kar edildiğini ve MEV’in ne anlama geldiğini içeren flood’unu paylaştı.

KriptoFati

KriptoFati haftaya hiçbir projenin piyasadan bağımsız gitmeyeceğini açıklayarak başladı. Token fiyatlarının ne olacağını kestirmenin şu anda zor olduğunu ifade etti. Elon Musk’ın bu hafta içerisinde Dogecoin (DOGE) için bir manipülasyon davası ile karşı karşıya kaldığını takipçilerine duyurdu.

Bitcoin (BTC) için aylık grafikte bir ihtimalin daha olduğunu belirtti. Borsaların hiç olmadığı kadar açgözlü olduğunu ifade eden KriptoFati, bunun sonuçları olacağını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Tether

Tether (USDT)’nin Piyasa Değeri 70 Milyar Doların Altına Düştü

Jamaika Banka Müdürü: Kripto Paraları Yeterince İstikrarlı Değil