in ,

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 12 Mart 2023

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Şirin Baba

Kriptoya dair popüler konuları mercek altına alarak takipçilerini bilgilendiren fenomen, bu hafta gündem olan konulara değindi. Dün kripto ekosisteminde gündem olan stablecoin konusu başta olmak üzere kripto borsaları, ABD tarım dışı istihdam verileri, Bitcoin fiyatı, Coinmarketcap’te son eklenen projeler, Powell‘in açıklamaları paylaşımlarında yer aldı.

Smart Contract

Kripto alanında bilgilendirici paylaşımlar yapan Smart Contract, gündem olan stablecoin pegging konusu hakkında detaylı bir flood paylaştı. “USDC peg’deki sorun birçok hack’e neden olabilir.” diyerek kullanıcıları uyaran fenomen bu konu üzerine çeşitli veriler ve belgeler paylaştı.

Kripto dünyasındaki güvenlik konusuna uzun zamandır dikkat çeken fenomen “Kriptoda finansal okuryazarlık, giriş seviyesi için en önemli konu olabilir. Kriptoya ilk kez başlayacaklar için güvenlik ve diğer başlıklarda en iyi türkçe içerikler (site, youtube vb.) nelerdir?” başlıklı bir içerik paylaştı.

Ori

Kripto dünyası hakkında düşüncelerini paylaşan Ori, çeşitli alanlara dikkat çekti. 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflası olan Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşü sonrası ABD dolarına bağlı bir stablecoin USDC’nin değerinin düşmesi tüm fenomenlerin gündemindeydi. Bu konuya ilişkin farklı bir noktayı ele alan Ori, bankaları eleştirdi.

Bununla birlikte, “USDC’nin durumu üzücü. Ben de normalde ağırlıklı USDC tutuyordum. Dün Circle’ın açıklaması sonrası peg bu kadar bozulmamışken çoğunluğundan çıktım. Bu kadar kurallara uygun ilerleyen bir yapının sıkıntı yaşadığını ve bir miktar zarar ederek çıkmayı kabullenmek pek kolay olmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bratuu

Kripto ekosisteminin her alanına hitap eden fenomen, bilgi flood’ları paylaşarak takipçilerini aydınlatmaya devam ediyor. Son paylaşımlarına bakıldığında kripto alanında çeşitli projelere odaklanan Bratuu, güncel bir gelişme olan stablecoin konusuna da değindi.” $USDC Pegging’i Neden Bozuldu?” içerikli bir paylaşım yaptı.

tobbykitty.eth

Kripto alanında bilgilendirici paylaşımlar yapan tobbykitty.eth, güncel gelişmeleri değerlendirdi. “Ekosistemimizin en büyük problemi yıllar geçmesine rağmen altın standart bir stablecoin icat edemememizdir. USDC, USDT ve türevlerinden acilen kurtulmamız lazım.” diyerek farklı bir bakış açısını takipçilerine sundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Baby Doge Coin (BabyDoge) Binance’te Listelenir mi?

kripto

Birlikte Çalışabilirlik Nedir? Çözüm Ürettiği Alanlar Nelerdir?