in

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 11 Mayıs 2022

Türk Kripto Fenomenleri

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik.

Efe Bulduk

Efe Bulduk bu haftaya FED’in faiz kararının açıklanması ile başladı. FED’e gelen “Faizi 75 baz puan arttırmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna FED’in “Şu an için hayır, FED olarak şu an için böyle bir planımız yok” demesini takipçileri ile paylaştı. Bulduk, FED’in 3 ay boyunca Hazine tahvil alımlarını 30 milyar dolar daha sonrasında ise 60 milyar dolar azaltacağını ifade etti.

Bulduk, FED’in en son 75 baz puanlık faiz artışını 1994’te yaptığını söyledi. Bir sonraki FED toplantısına kadar piyasaların üzerinde böyle bir baskı olduğu sürece kripto para gibi riskli araçların rahat rahat yükselemeyeceğini ifade etti. 75bps puan faiz artışının ise kötü olabileceğini dile getirdi. Bulduk paylaştığı istatistik verisi ile, istatistiklerin yaşadığımıza benzer agresif FED faiz kararları sonrası yaşanan geri çekilme dalgasının 14 güne kadar sürebildiğini söylediğini paylaştı.

Bratu

Bratu haftaya CEEK VR Metaverse’de private arazi satışlarının başladığını duyurarak başladı. FED faiz kararı sonrası piyasalardaki düşüşü verilerle paylaşan Bratu, ayı piyasasında alternatif para kazanma yöntemleri ile ilgili detaylı bir flood ile neler yapılabileceğini söyledi.

Söylediği yöntemler arasında Pasif gelire yönelmek, ki bunun ya Crypto Lending (Kripto Para Kiralama) yada Proof-of-Stake ile yapılabileceğini ifade etti. Terra’nın stablecoin’i UST’nin dolar sabitinin altına düşmeye devam etmesiyle ilgili Luna Vakfı’nın rezervlerine ait BTC’lerinin bir kısmını zaten sattığını belirtti. Luna Vakfının BTC satmasını, gelişmekte olan ülkelerin kendi parasını korumak için altın rezervi satmasına örnek gösterdi.

Crypto Bull’s

Bull’s bu hafta Bitcoin ve küresel piyasalar ile ilgili detaylı paylaşımlarına devam etti ve Bitcoin için verilerin bearish olduğunu markette momentumun zayıf olduğunu düşünüyor. Bitcoin için bu hafta gerçekleşecek olan haftalık kapanışın düşüşü hızlandırabileceğini dile getirdi.

Nasdaq ve SP500 için şu anda çok riskli seviyelerde olduğumuzu belirten Bull’s satış baskısının globalde artabileceğini dile getirdi. LUNA olayı ile ilgili, en ufak bir olayda vadeli işlemleri kapatan borsaların neden bu sefer kapatılmadığını sorgulayan Bull’s, piyasa yapıcıların bir oyun çevirdiğini buradan anlayabilirsiniz dedi.

lupo.eth

lupo.eth bu hafta stablecoin olayının kripto para piyasasında gündeme gelmesi ve piyasaların düşüş trendinde olması ile ilgili 2022 Mayıs düşüşünün 2021 Mayıs düşüşünden çok daha kötü olduğunu ifade etti. Stablecoin’lerin kripto para piyasasındaki güveni sarstığını ifade etti. Stablecoin’lerin güven arttırıcı hamleler yapmazlarsa bu işin içinden çıkılmasının zor olduğunu ifade etti.

UST stablecoin’inin, stablecoin’ler arasındaki sıralamada 3.sırada bulunduğunu ve DeFi 2.0’ın belkemiği olan bir token olduğunu belirtti. UST’nin dolar sabitini kaybetmesinin sonucunun marketteki yansımasını şu anda izlediğimizi ifade etti.

KriptoFati

KriptoFati bu hafta UST gündemi gerçekleşmeden önce UST ve LUNA hakkında paylaşımlarda bulunarak stablecoin bile olsa riski iyi yönetmek gerektiğini vurgulamıştı. Stablecoin’lerdeki güvensizlik üzerine stablecoin olarak BUSD, USDC ve DAI token’larını şimdilik dile getirdi.

Tether (USDT) için 1/1 dolar rezerv karşılığının basılmadığı iddiasını hatırlatarak USDT, UST’dan daha teklikleli olabilir mi diye takipçileri ile konuştu. 2019 ve 2020’de gerçekleşen büyük düşüşlerde piyasadan kaçan kişilerin hala o hayatlarına devam ettiğini ama alım yapanların ise 2021’de emekli olduklarını belirtti.

Paradotor

Paradotor bu hafta kripto para piyasasındaki genel “Korku” hakimiyeti ile ilgili takipçilerini bilgilendirdi. Ve all in bir token’a girmenin yanlış olduğunu ifade etti. LUNA Vakfının UST’yi dolara sabitlemek için Bitcoin satması hakkında takipçilerini bilgilendirdi. Bu şartlar altında teknik ve temelin çalışmayacağından bahsetti.

LUNA majör token’lardan biri olduğu için kripto para piyasasını genel anlamda kötü etkilediğini ve satışların bitmeden Bitcoin’in de kendine gelmeyeceğini düşündüğünü ekledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Hangi Stablecoin Daha Güvenli?

Avalanche Subnet’ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler