in ,

Türk Kripto Fenomenleri FTX (FTT) Hakkında Neler Konuştu?

kripto

Kripto para piyasasındaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken Türk kripto fenomenlerinin gündemi de bu gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden son günlerdeki gündem konularını değerlendirdik. 

Kripto Fati

Binance ve FTX arasındaki gelişmelere büyük bir tepki gösteren Kripto Fati, Sam Bankman-Fried ve Changpeng Zhao (CZ)’nin 24 saat içerisinde piyasayı tamamen alt üst ettiklerini söyledi. Bunun sebebinin merkeziyetli borsa olduğunu da ekledi.

En büyük yatırımının BNB olduğunu belirten fenomen, CZ ve Binance’i boykot etme amacıyla varlıklarını Binance ve FTX borsalarından soğuk cüzdana çekmeye başladığını duyurdu. Takipçilerinin görüşünü merak edip bir anket yaptı, takipçilerinin %12’si Sam’in, %27’si CZ’nin, %61’i ise her ikisinin de krizden sorumlu olduklarını düşünüyor.

0xDogan.eth

7 Kasım’da son 24 saatte 450 milyon dolarlık varlığın FTX ve Alameda cüzdanlarından çıkarıldığını duyuran fenomen, son 1 haftada bu değerin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu ekledi. Kendisinin de FTX’te para tutmadığını söyledi. Luna ve 3AC krizlerinde mağdur olan insanların FTX’e güvenmedilerini ekledi.

Üstad Splinter

Üstad, FTT krizi ve Alameda hakkında, bir yapının aşırı büyümesinin sürekli borç aldığı anlamına gelebileceğini söyledi. Bu krizin her zaman orantılı bir şekilde büyümenin önemini vurguladığını belirtti.

Binance ve CZ dışında sağlam duran büyük bir yapı kalmadığını düşünen fenomen; Luna, Celcius, FTX ve Alameda’nın kendileri piyasadan elenirken piyasayı da dibe çektiklerini ekledi. Hiçbir kripto fenomeninin veya analizcinin bu tarz çöküşleri tahmin edemeyeceğini ve piyasadaki herkesin risk içinde olduğunu söyledi.

Doruk Tiryaki

Justin Sun’ın tweet’ini alıntılayarak yorum yapan Doruk Tiryaki, kendisi kârlı çıksa bile yaşananlar piyasanın geneline zarar verdiği için üzgün olduğunu dile getirdi. Güveni kırılsa bile kripto piyasasına olan inancının tam olduğunu ekledi.

Aylardır bu fiyatları görmeyi beklediği halde koşullar bu şekilde olduğu için durumdan mutlu olmadığını belirtti.

Kripto Messi

Kripto Messi, tüm bu gelişmeler hakkında genel duyurular yaptı. Bazı insanların ilk kez böyle bir çöküşe geldiğini, bu yüzden önceden bu tarz durumlara şahit olanların o kişilere yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Portföy yönetiminin önemine dikkat çeken fenomen, daha önce birçok kez bu konuda uyardığını da ekledi. “Dip ve tepeyi sadece acemiler arar dostlar” şeklinde uyardı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Aptos Solana’yı Geçebilir mi? 

MetaMask ile Token Yollama Rehberi