in ,

Türk Kripto Fenomenleri Evergrande Krizi Hakkında Neler Dedi?

evergrande

Evergrande şirketinin bankaya borçlarını ödeyemeyeceğini açıklaması bir krizin eşiğinde olduğumuz konusunda endişe vermiş durumda. Öte yandan Çin hükümeti de borçları ödemeye istekli değil gibi görünüyor. Bu kriz riski ile beraber dolar tarafındaki güçlü duruşla kriptopara piyasaları yara aldı diyebiliriz.

Piyasadaki bu düşüş birçok fenomen tarafından da gündem edildi. Bu yazımızda Türk kripto fenomenlerinin konu hakkındaki görüşlerine yer vereceğiz.

İlk sırada Barış Kardeş bulunuyor. Barış Kardeş krizin kamuoyuna yansımasının hemen öncesinde ilginç bir tweet attı. Türkiye’deki sayılı onchain analistlerinden birisi olan Barış Kardeş attığı bir tweet’te uzun vadecilerden gelen olağan dışı bir satışa işaret etmişti. Bu satışların kurumsallara ve/ya onlarla iş birliği içerisindeki gerçek kişilere ait olduğunu düşündüğünü belirtti. Krizin kamuoyuna yansımasından sonra ise attığı bu tweeti alıntılayarak yaptığı paylaşımın haberle örtüştüğü konusunda bir soru sorarak takipçilerinin dikkatine sundu.

Bunun yanı sıra Kerim Kalender de konuyu gündemine taşıyan fenomenlerden birisiydi. “Bir kriz kaldıramayız, ne yapıyorsanız yapın, bıktım bu ülkeden” diyerek tepki gösterdi. Bir başka tweet’inde ise her krizin yeni zenginler yarattığına dikkat çekti.

Öte yandan Üstad Splinter de konuya sessiz kalmadı ve takipçileriyle gündem hakkındaki yorumlarını bir flood ile paylaştı. Yazdığı flood’da reel sektördeki kırılganlıkların da artık kriptopara endüstrisini etkilediğine dikkat çekti. Flood’unda son olarak Evergrande’ın toplam yükümlülüğünün ÇİN GSYH’sinin %2’sine denk geldiğini ancak ilişkili olduğu sektörleri de düşününce Çin için bir sıkıntı çıkaracağını yazdı.

Efe Bulduk da konuyu gündemine detaylı olarak alan fenomenlerden birisiydi. Konuyla alakalı 35 dk’lık açıklayıcı bir video yayınlayan Efe Bulduk, “Eğer bankaya 1 milyon dolar borcunuz varsa bu sizin probleminizdir. Eğer bankaya 100 milyon dolar borcunuz varsa bu bankanın problemidir.” diyerek yayını paylaştı. Videosuna Evergrande şirketini tanıtarak başlayan Bulduk, Türkiye ile ortak noktalara dikkat çekti. Videonun devamında krizin demografik, yapısal ve yasal nedenlerine ayrıntılı olarak değindi. Videonun sonunda ise bundan sonra olacaklara değinirken yatırımcı olarak neler yaptığını da takipçileriyle paylaştı.

Yeni Nesi Kripto Trader ise Çin’in büyük bir ekonomi olmasından dolayı krizin bütün dünyaya yayılabileceğini bu durumda oynak piyasalardaki yatırımların azaltılması yöntemiyle riskin azaltılabileceğini söyledi.

Son olarak piyasada yaptığı teknik analizlerle bilinen Kripto Kirpi de konuya ilişkin bir flood yayınladı. Yayınladığı flood’da her ne kadar Tether şirketi bu konuda bir açıklama yapmasa da Asya’da çok büyük yatırımları olduğundan dolayı Evergrande şirketine de yatırım yapmış olma ihtimaline dikkat çekti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara

Top-500 Coin İçinden Son 7 Günün En Çok Artanları

Ethereum

Bitcoin, Ethereum ve Ripple Teknik Analizi | 22 Eylül 2021