içinde

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 28 Kasım 2021

Kriptopara piyasasında bir haftayı daha geride bıraktık. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Türk kripto fenomenlerinin gündemini sizler için derledik. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 6 fenomen üzerinden bu haftaki gündemi irdeledik.

Orientus Prime

Ori, bu hafta özellikle değinmek istediği konular hakkında detaylı flood açıklaması yaptı. İlk flood’u Rollup ile alakalıydı. Bu tweet dizisinde, akıllı kontrat olan Rollup’un kodlarının değiştirilemez ve kompleks olmasının tehlikeli olabileceğini belirtti. Bir diğer tweet dizisinde ise blockchain platformlarındaki işlem yükünün iki tarafından bahsetti. Ori, “ZK teknolojisi ile gelen Validity Proof’lar sayesinde artık doğrulayanın doğrulama zorluğunu işlem yükü değil, data miktarı belirliyor.”

Kerem Muçe

Kerem Muçe bu hafta, proje analizi yaparken FDMC (Fully Diluted Market Cap) konusunun da baz alınabileceğini belirtti. Ardana $DANA projesinin aynı anda üç borsada birden listelenmesine dikkat çektikten kısa süre sonra Ardana’nın Near Protocol $NEAR ile ortaklık kurmasına, “İlerleyen zamanlarda Cardano ağı üzerinde önemli bir platform halini alacağını düşünüyorum.” yorumunu yaptı. Bununla birlikte geçen hafta olduğu gibi gündeminde KAKA NFT World $KAKA vardı. KAKA NFT World’ün PancakeSwap borsası tarafından listelenme haberini paylaşan Kerem Muçe, performansının ne olacağını merakla beklediğini söyledi. Bununla birlikte gündeminde NFT, metaverse projeleri vardı.

Rookie

Rookie’nin gündeminde bu hafta KAKA NFT World $KAKA, YAY Games $YAY, TryHards $TRY, Alien Worlds $TLM, YetiSwap $YTS, Elrond $EGLD gibi projeler vardı. Paylaşımlarında bolca Bitcoin $BTC analizlerine yer veren Rookie, birkaç kriptoparanın güncel fiyatlarını da paylaştı. Öte yandan IDO, NFT ve yeni listelenmeler de gündem başlıklarındandı.

lupo.eth

Whitelist’lerin önemini vurgulayarak haftaya başlangıç yapan lupo.eth, Real Realm $Real projesinden bahsetti. Ardana’nın Near Protocol $NEAR ile ortaklık kurmasına dikkat çekerken öte yandan gündeminde NFT’ler de bulunuyordu. The Dynasty’nin $DYT güncel gelişmeleri, Polkacity $POLC arazi satışı, DexBrowser $BRO whitelist başvurularına da tweet’lerinde yer verdi.

Smart Contract

Smart Contract, haftaya NFT ve metaverse görsel şenliğini takipçilerine sunarak başladı. NFT’lerin kod tabanlı verilerinden bir örneği tweet’inde yer verirken aynı zamanda önemli olduğunu düşündüğü eski bir tweet dizisi olan coin yakma işlemini retweet etti. Takipçilerine, sosyal medyada yazılanlara göre kararlar vermemelerini, doğru ve güvenilir birçok kaynaktan araştırıp kendi kararlarını vermelerini tavsiye etti. Öte yandan kendini teknik alanda geliştirmek isteyen takipçilerine, ilk olarak işin ABC’sinden yani “Transaction yapısı”ndan başlamalarını tavsiye etti. Bir tweet dizisinde ise yazılımcıların, şimdiden blockchain database ile ilgili kodlama tarafına yönelebileceğini, yatırımcıların ise bu sorunlara çözüm geliştiren projeleri takip edebileceğini belirtti.

“V”.eth

“V”.eth‘nin bu haftaki gündeminde Wilder World $WILD, DeFi Land $DFL gibi projeler yer aldı. NFT’lerle alakalı detaylı flood paylaşan “V”.eth, henüz NFT’lerin kendisini müzik sektöründe göstermediğini ve bunun değişebileceğini belirtti. 

 Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara Binance Coin

Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin’den Altcoin’lere Kaçıyor

INO

Sanal Ekonomi, Yetişkinler İçin Bir Disney NFT Dünyası Yaratıyor