in

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 16 Ocak 2022

Kriptopara piyasasında bir haftayı daha geride bıraktık. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Türk kripto fenomenlerinin gündemini sizler için derledik. Bu yazımızda, sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden bu haftaki gündemi irdeledik.

Celil Öztürk

Celil Öztürk bu hafta, 2021 top 20 gas tüketicileri verilerine göre DeFi protokollerinin gözle görülür üstünlüğü olmasına değindi. Bununla birlikte takipçileri ile kriptoda hangi politik çizgidesiniz konu başlıklı bir quiz paylaştı. Çeşitli verileri mercek altına alan Celil Öztürk, bu sefer de 2021 yılında kripto varlık piyasası fonlama süreçleri ve bu süreçlerin ulaştığı toplam piyasa değerine ilişkin istatistikleri paylaştı. Aynı zamanda ilerleyen günlerde, 2021 yılında NFT satışlarıyla ilgili oldukça fazla haber yapılmasına değindi. Celil Öztürk haftayı, vatandaşlık NFT’si hakkında çeşitli düşüncelerini paylaşarak kapattı.

Smart Contract

Smart Contract haftaya, Solana ve Ethereum üzerinde bir NFT koleksiyonu oluşturma arasındaki farkları, detaylı bir şekilde anlattığı tweet dizisi ile başladı. Bununla birlikte Etherscan’in artık botları, arbitraj botu olan “MEV BOT” olarak etiketlediğini takipçileri ile paylaştı. Haftaya kod istismarı ile ilgili haberlerle devam eden Smart Contract, verdiği bir örnek ile projenin Whitepaper’ı ve kodunun aynı olamayabileceğine değindi. Bununla birlikte NFT’nin amatör müzik yapanlar için ciddi bir avantaj sağlayabileceğini söyledi.

Kerem Muçe

Kerem Muçe haftaya, Polkadot parachain’lerinin “birlikte çalışılabilirlik” kavramı için oldukça önemli olduğuna değinerek başladı. Büyük yatırımcıların şu an için layer1 ‘leri daha fazla önemsediğinden bahseden Kerem Muçe, layer1 ve layer2’lerin de bulunacağı bir portföy yaratmanın avantajlı olabileceğini söyledi. Bununla birlikte bu alandaki tüm start-up’lerin trendlere ayak uydurmasının önemine değinmeyi de ihmal etmedi.

Tobby Kitty

Tobby Kitty, örnek bir grafik sunarak “2012-2013’te Hashrate-Fiyat fiyat ilişkisi doğru orantılı iken 2014 ve devamında aradaki ilişki kayboluyor.” dedi. Bununla birlikte gas, gas limit, gas fee, gwei kavramlarını anlatan oldukça detaylı bir tweet dizisini takipçileri ile paylaştı.

Üstad Splinter

Üstad Splinter haftaya, NFT gaming platformu Gamestar’a, ABD’li komedyen Steve Harvey’nin yatırım yapıp ortak olması haberi ile başladı. Bununla birlikte gündeminde Bitcoin $BTC, Oasis Network $ROSE, Near $NEAR, Harmony $ONE, Fantom $FTM, Terra $LUNA, Solana $SOL, Polkadot $DOT, Polygon $MATIC, Celer Network $CELR, Lithium Finance $LITH, CheersLand $CHEERS gibi projeler olan Üstad Splinter, hafta içerisinde çeşitli NFT gaming projelerine de değindi. Aynı zamanda takipçilerini, bir token’in gem olması için sağlaması gereken koşullar hakkında bilgilendirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 16.01.2022

Bitcoin (BTC): Bu Hafta Neler Bekliyor?