içinde

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 9 Ocak 2022

Kriptopara piyasasında genel olarak sancılı bir haftayı geride bıraktık. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Türk kripto fenomenlerinin bir hafta boyunca neler konuştuğunu sizler için hazırladık. Sizin için seçtiğimiz 5 fenomen üzerinden bu haftaki gündemi gözden geçirdik.

Celil Öztürk

Celil Öztürk’ün bu haftaki gündeminde Electric Capital Developer Report 2021 (Elektrik Sermaye Geliştirici Raporu 2021) vardı. Öztürk, raporda “Polkadot, Solana, NEAR, BSC, Avalanche, Terra” gelişim sürecine göre Ethereum’dan daha hızlı büyüme gösterdiğine dikkat çekti.

Bu rapor uzun süredir merakla beklenen bir rapordu. Aralık ayından yayınlanması gereken rapor, bu defa Ocak ayında yayınlandı. Öztürk, bu yılki raporu ilk gören ve yorumlayan Türk fenomeni oldu. Rapora göre 2.500’den fazla geliştirici DeFi projeleri üzerinde çalışıyor. 1000’e yakın geliştirici, akıllı sözleşmelerde kilitli toplam 100 milyar doların üzerinde bir değerden sorumlu.

Kerem Muçe

Kerem Muçe’nin bu haftaki gündeminde blockchain ve son dönemin popüler argümanı web3 vardı. Kriptopara sektöründe olası çıkabilecek yasaklara değinen Muçe, merkeziyetsiz finansın (DeFi) avantajlarının kaçırılmamasına vurgu yaptı.

Muçe, merkeziyetsiz finansın önüne yasaklama engelinin çıkmaması gerektiğini, DeFi’nin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Rookie

Rookie, bu haftaki gündeminde daha önceden atmış olduğu (20 Aralık) tweet’i alıntılayarak Bitcoin $BTC fiyatında düşüş yaşanacağını önceden söylediğini hatırlattı.

20 Aralık tarihindeki $BTC grafiği tweet’inde 42.000 ve 39.000 dolar destek seviyelerinin görülebileceğini ifade etmişti. Minör ve majör trendde ise 50.000 dolar üstü seviyeler gelmedikçe yeni BTC rallisinin zor olduğunu ifade etti.

Tobby Kitty

Tobby Kitty’nin bu haftaki gündeminde ustalık eserim olarak adlandırdığı Zk Teknolojisi ve zkSNARK vardı. Zk Teknolojisi ve zkSNARK teknolojisiyle ilgili yazmış olduğu yazısını takipçileriyle paylaşarak bu konunun önemine vurgu yaptı.

Bu hafta dikkat çeken tweet’lerinde Bitcoin fiyatı ile alakası olmayan (veya eskiden alakası olan ama şimdi olmayan) bazı on-chain metrikleri paylaştı. Bu metrikleri şu şekilde sıraladı: Madencilerin BTC satışı – Balinaların BTC cüzdanı giriş/çıkışı – Büyük hesaplardaki BTC sayısı – Hashrate – Uyuyan hesaplardaki BTC hareketleri.

Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin bu yukarıdaki saydığı metriklerle bir alakası olmadığına vurgu yaparak, bu metriklerin etkisinin eskide kaldığını savundu.

Smart Contract

Smart Contract bu hafta Blockchain-Kripto-NFT’ler ile ilgili efsaneler, sorular ve gerçekler hakkında uzun bir flood paylaşımı yaptı. Kriptopara yatırımcılarının sektörde yanlış bildiği bazı olguları gün yüzüne çıkardı.

Ayrıca bu hafta gündeme gelen Roco Finance kod istismarı hakkında konuştu. Blockchain’de dünyanın en iyi ekipleri kodlama yapsa, denetlense bile, kod istismarı olma olasılığının her zaman, her projede olacağını aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini ifade etti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kriptopara

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Dikkat Çeken Coin’leri

Millonarios FC ($MFC) Token Socios ve Chiliz’de Listeleniyor