in

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu |10 Eylül 2021

Türk Kripto Fenomenleri

Bu hafta kripto piyasası bir hayli çalkantılı geçti. Geçtiğimiz hafta yaşanılan kazançlar bir anlığına kaybedildi ve şimdi ise stabil görünüm sürüyor. “Bitcoin 50,000 USD’nin üzerinde kalacak mı?”, sorusunu sorarken piyasa hafta içinde 42,500 USD’ye kadar gerilemesiyle yatırımcıları korkuttu. Panik satışlarının da olmasıyla piyasada volatilite geçen haftaya nazaran artış gösterdi. Peki Bitcoin’de durum böyleyken kripto fenomenlerinin gündeminde neler vardı? Her hafta olduğu gibi bu hafta da seçtiğimiz 6 Türk kripto fenomeni üzerinden gündemin nabzını tutuyoruz.

Tobby Kitty

Tobby Kitty’nin bu hafta attığı bir tweet’te Ethereum’la alakalı “Pahalı işlemler Ethereum’un sonu olacak.” tezine “Ethereum’un sonu olsa işlemler ucuz olur. İşlemler pahalı, demek kullanan çok” diyerek yanıt verdi. Sürekli işlem yapmak isteyenler içinse “Alım yapalım mı, diyen var. Ben almam. Düşerken hiçbir şey almam. Ortalık stabilleşsin fiyat istikrara gelsin öyle alırım. Sakin olun sürekli işlem yapmak isteyenler var izleyin bakalım ne oluyor.” uyarısında bulundu.

Bunun dışında ise yine kendine has örnekleri ile blockchain’in teknik konularının izahlarını yapmaya devam etti. Bu sefer de Ethereum’daki pahalılığı İstanbul metrobüsündeki kalabalık örneği üzerinden anlattı.

Estamina

Estamina bu hafta takipçilerinden çok talep gelmesi üzerine Polkadot-Kusama wallet’ın nasıl kurulduğunu anlatan bir flood yayınladı. Bir başka tweet’inde iise işlem ücretlerinin yüksek olmasından yakındı. Son olarak gündeminde olan projeler ise Kollect Cards, MİTX ve GameFi olarak öne çıktı.

Kerem Muçe

Kerem Muçe bu hafta birçok tweet attı. Altcoinler tarafındaki görüşünü 3 tweet’lik kısa bir floodla anlattı. Attığı tweet’te “Bitcoin uzun vadeli grafiğinde gördüğünüz gibi fiyatlar aylık ortalamayı tabana aldıktan sonra önemli trendler gerçekleştirmiş” yazarak altcoinlerde de durumun aynı olduğuna dikkat çekti. Bir başka tweet’inde ise DeFi’lerin her ne kadar NFT ve Gaming’in gölgesinde kalmış olsa da hazine ve türev ürünlerine örnek vererek bu alanın genişlediğini söyledi.

Bir başka kısa flood’unda ise tweet’lerinde niçin al-sat yazmadığını açıkladı. Yatırımcının yapması gerekenin bu yazılanları kendi bakışlarına göre değerlendirmek olduğunu söyledi. Temel analizle ilgili bir detay verdiği tweet’inde ise “Token ekonomisindeki kullanım alanında bazı işlemlerin gerçekleşmesi için tokenların stake edilmesi ya da kilitlenmesi gerekiyor ise bu fiyat için oldukça olumlu bir gelişmedir.” dedi. Bunun yanı sıra Integritee ekosisteminde TEER tokeninin yerini açıkladığı videoyu takipçileriyle paylaştı.

Yeni Nesil Kripto Trader

Yeni Nesil Kripto Trader, atttığı bir tweet’inde El Salvador’un Bitcoin’i kabul etmesiyle Bitcoin’deki düşüşün aynı ana denk gelmesinin tesadüf olmayabileceğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra, SHIB, C98, MINA, SMG ve NWC temel ve teknik analizlerine yer verdiği gündemindeki kriptoparalar olarak öne çıktı. SMG için NFT hype’ını yakalamak adına hamle yapması gerektiğini söylerken MINA için her düzeltmede azar azar toplayıp uzun vade unutmayı düşündüğü bir proje olduğunu söyledi.

Erkan G

Erkan G birçok haftada olduğu gibi bu hafta da potansiyelini yüksek gördüğü projeler hakkında tweet’ler attı. Moonbeam, EQIFI, Integritee ve ATLAS gündemindeki kriptoparalar olarak öne çıktı. Bunun yanı sıra yeni çıkacak projelerden oluşan bir takip listesini takipçileriyle paylaştı.

Rookie

Rookie’nin bu hafta gündeminde olan projeler POCO, EQX, GameFi, SMG, SHI, Kollect Cards ve AVAX olarak öne çıktı. EQX için büyük borsalara girmesini bekliyorum, dedi. Bunun yanı sıra Metasmak kurulumu ile ilgili rehber niteliğinde olan ve Bitcoin’de gerçekleşen hafta içindeki düşüşü analiz eden videolarını takipçileriyle paylaştı. Bitcoin’deki düşüş için çok sağlam bir alım fırsatı olduğunu söyledi. Son olarak BNB, NWC ve OMI teknik analizini yaptığı kriptoparalar olarak öne çıktı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Likidite, bitcoin

KoinSaati Akademi: Emir Defteri Nedir ve Nasıl Okunur?

Nanoteknoloji Geleceğin Yapay Zekasını İnşa Edebilir mi?