in , ,

Türk Kripto Fenomenleri BNB Köprü Hack’i Hakkında Ne Konuştu?

BNB Chain ekibi, 7 milyon doları dondurulan bir zincir içi saldırı sonucunda 100 milyon dolardan fazla çalındığını doğruladı. Bu yazımızda kripto piyasasında yaşanan bu haberin  Türk fenomenleri tarafından nasıl değerlendirildiğini size aktarıyoruz. 

Smart Contract

Binance, köprüsündeki bir güvenlik açığı nedeniyle 2 milyon BNB’nin çalındığını bildirdi. Smart Contract, Binance Bridge üzerinde rastgele mesajlar oluşturmaya izin veren bir hatası olduğunu, bu yüzden bu hack’in gerçekleşebildiğini, hasarın daha da büyük olabileceğini belirtti.

BSC Token Hub bir cross-chain ve BNB Beacon Chain (BEP2) ile BNB Chain (BEP20 veya BSC) arasında bir köprüsü olduğunu söyledi. Çalınan fonların çoğu blacklist’e alındı/duraklatıldı ve hacker şimdi yaklaşık 80 milyon dolarlık çalıntı fonla kaldı diye de ekledi. Smart Contract, BSC gibi merkezi ağların hızlı aksiyonu ve merkeziliğinin getirdiği ağı durdurabilme durumu sayesinde paraların çalınamadığını takipçileri ile paylaştı.

tobbykitty.eth

Tobby, CZ’nin paylaşımı alıntılayarak 100 milyon dolar dese de 50-60 milyonluk bir kısmın USDT ve USDC ile yapıldığını belirtti. Hacker’ın bu fonlarını oynatamayacağını ve çoktan zaten blacklist yeme ihtimalinin olduğu ekledi (hacker gerçekten de o sırada blacklist yedi).

tobbykitty.eth 100 milyon dolar gibi bir rakamın aslında Binance gibi global bir kripto para borsası için yüksek bir rakam olmadığını da söylemleri arasına ekledi. Hacker’ın aslında çok büyük parayı hack’lediğini ancak yeterli likidite bulamadığı için parayı diğer chain’lere hareket bile ettiremediğini de diğer tweet’leri arasına ekledi.

lupo the gold

lupoeth, BNBChain’de yaşanan olayın aslında bir legit trade gibi göründüğünü söyledi. Çoğu insanın tüm blok zincirini durduran ve bir cüzdandan para çeken merkezi bir manevrayı desteklediğini belirtti. Tüm bunları söylerken bunun bir “blok zinciri” olduğunu da hatırlattı.

Merkezi kurumları destekliyorsanız NASDAQ veya başka bir şeye yatırım yapın diye de ekledi.

0xDogan.eth

0xDogan.eth, 2 milyon BNB hack’lenmiş gibi görünüyor diyerek anlık haberi takipçileri ile paylaştı. Hacker’ın köprüleri kullanarak diğer ağlardaki varlıklara BNB’leri çevirdiğini de belirtmiş.

Hacker’ın diğer zincirlere geçirdiği 120 milyon dolara yakın varlığın geri alınamayacağını ancak 400 milyon dolar varlığın roll back ile geri alınabileceğini ekledi.

Üstad Splinter

Üstad Splinter, hacker’ın BNB köprüsündeki açığı kullanarak hack işlemi gerçekleştirdiğini belirtti. Hacker’ın cüzdanında 421 milyon dolarlık token olduğunu da ekledi.

Fakat hacker’ın adresinin blacklist’e alındığı için token’larının çoğunu satamayacağını da söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

BNB Chain’e 100 Milyon Dolarlık Hack Saldırısı!

funding round

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri