in

TÜİK Verileri Açıklandı!

TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verilerine göre mayıs ayında enflasyon %2,98, yıllık oranda ise %73,50 olarak açıklandı.

TÜİK, mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre mayıs ayında yıllık enflasyon %73,50’a yükseldi. Böylece enflasyon 1998 yılından bu yan en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Kaynak: TÜİK

Açıklanan veriler ışığında yıllık en düşük artış %19,81 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla %27,48 ile eğitim, %29,80 ile giyim ve ayakkabı ve %37,74 ile sağlık oldu.

Kaynak: TÜİK

Buna karşın bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artışı gösteren gruplar ise %107,62 ile ulaştırma ve %91,63 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Göze çarpan bir diğer nokta ise TÜİK mayıs ayıyla birlikte “Madde Sepeti ve Ortalama Madde Fiyatları”nı açıklamayı bıraktı. Bu durum sosyal medyada bu pek çok ekonomistin tepkisi çekti.

Konu hakkında ise TÜİK’in 26 Mayıs Perşembe günü yayımladığı bir açıklaması bulunuyor.

“TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan ayrıntılı tabloların sunum şekli ve içeriği konusunda kamuoyunda gündeme gelen yapıcı eleştiriler de dikkate alınarak, piyasadaki fiyat hareketlerinin kullanıcılar tarafından daha doğru okunması ve takip edilmesine imkan verecek bazı düzenlemeler yapılacaktır.

Bu amaçla Eurostat’ın TÜFE verileri konusundaki dağıtım politikası ve şeffaflık kriterleri de değerlendirilerek, ilerleyen süreçte TÜFE kapsamında yayımlanmakta olan ve Eurostat tarafından talep edilmeyen tabloların kaldırılarak, aynı şekilde talep edilen yeni tabloların da eklenmesine karar verilmiştir.

Hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte yeni yayımlanacak olan tablolarda, geçmiş aylara ait karşılaştırılabilir veriler de yer alacaktır.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Worldwide Asset eXchange (WAX) 10 Milyon Dolarlık Fon Topladı

El Salvador, Bitcoin

El Salvador, Bitcoin Tahvillerini Ne Zaman Başlatacak?