in , , ,

Trustfi Ekibi ile AMA Etkinliği

TrustFi Operasyon Partneri Robert Crypp ile 23 Mayıs 2023 TSİ 15.00’te KoinSaati telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

-Yusuf Avax: Token sahipleri yönetişime ne oranda katılabiliyor ve hangi konularda söz sahibi olabiliyor bizi bilgilendirebilir misiniz?

Robert Crypp: Şu anda otomasyon halinde olmamakla beraber çeşitli Web3 oylama ve DAO araçları kullanılarak TrustFi için önemli kararlarda ve dönüm noktalarında token ve NFT holderlarımızın kararlarıyla ilerliyoruz. Her zaman topluluk geribildirimini dikkate alıyoruz. Ancak bunun dışında TrustFi’nin uzun vade hedeflerinden birisi yönetimin bir çok alanında merkezsiz bir şekilde önerilerin sunulup oylamaların yapılabileceği bir DAO sistemi haline dönüşmek.

-Murat: Türkiye’den daha fazla kullanıcıya ulaşmak için projeleriniz var mı?

Robert Crypp: Şu anda inkübasyonunda önemli yer aldığımız partner projelerimiz TARS ve NFTSquared başta olmak üzere iş ağının genişletilmesi ve sunulan fonksiyonların geliştirilmesi ile organik büyüme hedefliyoruz, kripto piyasasında düşük hacim dönemlerinde klasik pazarlama hamleleri büyük fon kaybına yol açıyor ve geridönüş sağlamıyor. Bunun dışında daha önceden de bağımızın olduğu Türk ayağı olan güçlü bir ekip ile gelecekte bir IDO yapacağız ve Türkiye’deki varlığımızın güçleneceğini düşünüyoruz.

-F_olimera: Trustfi nin metaverse ve AI alanında bir Ar-Ge çalışması var mı? Var ise bunlar neler, nasıl yenilikler görebiliriz?

Robert Crypp: AI ve metaverse alanında sürekli olarak araştırmalarımız devam ediyor ancak şu anda erişilebilir olan AI araçları launchpad ve BaaS ürünlerimize anlamlı katkılar sağlayabilecek araçlar değiller. TARS Protocol üzerinden sağlanan tüm AI araçlarına 500 $TFI holdlayarak erişim sağlanabilir.

-Santizin: Ayı döneminde diğer platform IDO’larını da incelediğimizde girişimcilerin ilk yatırımcısını koruyamadığını gördük. Sizler proje seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Launchpad’deki IDO durgunluğunu neye bağlamalıyız?

Trustfi: Ayı döneminde çıkan projeler genelde 2 profile uyuyor:

  • Trend projeleri (move2earn, AI) gibi  pazara veya yeni segmente erken dahil olma amacı taşıyanlar
  • Fonlamaya acil ihtiyacı olan projeler

Bu 2 tipten birine uyan bir projenin ve ekibin, ayı döneminde başarılı bir listeleme yürütmesini ve hayatta kalmasını, planlı ve gelir sıkıntısı olmayan projelere göre daha düşük ihtimal olarak görüyoruz.

Ayı döneminde özellikle geleneksel pazarlama araçlarının başarısız olmasından; markette hacim, yeni yatırımcı ve ilgi eksikliğinden; IDO projeleri potansiyellerinin çok altında fon toplama performansı sergiler.

Geliri sadece launchpad ücretlerine dayanan launchpad projeleri başta olmak üzere, özellikle böyle dönemlerde fon toplama platformlarının seçiciliklerinden IDO devamlılığı sağlamak adına ciddi fedakarlık yaptıklarını görüyoruz. Bu dönemde çok ilgi toplayan projelerin dahi, projelerinin değerlemesinin nasıl yapıldığı gibi temel sorulara cevabının olmadığını görüyoruz.

-Soru: TrustFi’nin güvenlik protokollerinin ne kadar etkili olduğunu anlatabilir misiniz? Hangi güvenlik önlemleri alınıyor?

Trustfi: TrustFi Launchpad’in güvenlik protokolleri kullanıcılarımızın ihmal veya adaletsizlikle karşılaşabileceği aşağıdakiler başta olmak üzere tüm durumları kapsar:

  • Erken/adaletsiz token dağıtımı
  • Anlaşma gereklerinin ve topluluğa verilen sözlerin yerine getirilememesi
  • Listeleme sırasında standartlaşmış marketmaking süreçlerinin uygulanmasında başarısız olunması veya anlaşılan likiditenin eklenememesi sebebiyle adil takasa uygun bir market ortamı yaratılamaması
  • TIS protokolü yatırımcıları tüm vesting süresi boyunca kapsamlı bir şekilde korur
  • TIS kapsamı dışında kalan tüm IDO’larda Genel İade Protokolü devreye girer, vesting süresi sonuna kadar fonun belli bir kısmı kilitlenerek yatırımcıya söz hakkı sağlanır.

-Özgür Güvercin: IDO takviminizde çok fazla proje var. Ayı piyasasında olduğumuz şu günlerde IDO’larınıza yeterli ilgiyi ve yatırımı bulabiliyor musunuz?

Trustfi: TrustFi Launchpad’in son 2 satış etkinliği Dsync.ai ve TARS Protocol, satışın ilk aşamasında tamamen satıldı!

TrustFi Launchpad bugüne kadar yaklaşık 50 satış kampanyası yürüttü ve yaklaşık $1M fon topladı. 2 yıla yaklaşan iş hayatımızda binden fazla startup ile muhattap olduk; yatırımcılarımızı tanıdığımıza ve böyle bir dönemde doğru projeleri seçecek deneyime sahip olduğumuza güvenimiz tam.

-Mustafa R.Başlak: Sui ağıyla entegrasyon yapacağınız Roadmap’inizi incelediğimde görmüştüm. Sui ağındaki projeler şu anda TrustFi üzerinde başlatılabilir mi?

Trustfi: Sui entegrasyonu tamamlandı! Şu anda halihazırda birden fazla Sui ekosistem projesi ile iletişim halindeyiz. Uygun bir IDO kampanyası ile Sui ağında adımızı duyurmayı planlıyoruz.

-Nursel: Artan popülaritelerine ve eğilimlerine yanıt olarak, projenizin NFT’leri platformuna dahil etmesi muhtemel mi?

Trustfi: TrustFi Farmer’da DeFi Alanı sahibi olan tüm projeler, NFTSquared projesi dahilinde kolayca NFT stake edilebilen Web3 havuzları yaratabilme teknolojisine erişebilecekler. Bu platform üzerinde TrustFi NFT’leri de çeşitli ödüller için stake edilebilecek.

TrustFi Booster dahilinde hazır bir INO protokolümüz mevcut, ancak piyasa koşullarından dolayı bu platformu yakında aktif etmeyi düşünmüyoruz.

Vito Scaletta: TrustFi, tüm katılımcılar için adil ve şeffaf bir IDO sürecini nasıl sağlar?

Trustfi: Adil, hesap verilebilir ve şeffaf iş süreçleri, TrustFi’nin hem günübirlik operasyonlarında hem de şirket vizyonunda en büyük önceliğidir. Bu bağlamda IDO kampanyasına konu projeye dair;
– Elde edilen ve proje için hassas olmayan tüm bilgiler kullanıcılara arz edilir
– Yatırımcılar opsiyonel TrustFi Garanti Koruması (TIS), yokluğunda ise Genel İade Protokolü (General Refund Protocol) aracılığıyla listeleme ve vesting süresi boyunca adaletsiz durumlardan korunur
– Toplanan fonların iletimi veya iadesi ile ilgili süreç halka açık ve kayıtlı şekilde yürütülür, raporlaması topluluğa ve projelere yapılır
– TrustFi her IDO projesini güvenlik açısından titizlikle değerlendirir, KYC ibrazı sağlar ve uygun hukuki anlaşmalar ve aracılık ile kullanıcıyı korur.

Soru: yeni borsa listelemeleri ile ilgili bir çalışma var mı, bu konuda uzun vade hedefleri nelerdir?

Trustfi: Bybit, gate.io ve bitget başta olmak üzere birçok kripto borsasıyla uzun süredir listeleme görüşmeleri düzenliyoruz ancak piyasa koşulları nedeniyle listeleme ücretleri oldukça yüksek. Yakın vadede bu borsalara nazaran küçük ama bizim uzun vade büyüme planımız açısından potansiyeli yüksek bir borsa listelemesi açıklamayı planlıyoruz. CEO’m bu ayın sonunu işaret etti.

TrustFi hakkında tüm sorularınız, sohbet ve duyuruları takip etmek için linke tıklayabilirsiniz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Sui

Sui (SUI) Neden Düşüş Yaşadı?

NKN Coin Nedir?