in

Trust Wallet Transfer Sorunu

Trust Wallet uygulaması, kayıt işlemi gerektirmeyen pratik bir mobil kripto cüzdanıdır. Trust Wallet’ta yaşanan transfer sorununu inceliyoruz. 

Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerindeki her blok bir dizi işlem içerir ve bu yeni işlemler gerçekleştirildiğinde kaydedilir. Bu sistem diğer blok zincirlerinde de uygulanan temel teknolojidir. İşlemin onaylanması, işlemin bilgisayar ağı tarafından işlendiği ve geri alınmasının pek mümkün olmadığı anlamına gelir. Transferler için verilen ücretler (fee’ler) madencilere gönderilir ve madenciler üzerinden aktarım sağlanır. İşlemlerin ve transferlerin durumunu anlamaya yarayan bazı başlıklar ele alıyoruz. Bunlar;

  • Tamamlanmış (Completed)
  • Beklemede (Pending)
  • Başarısız (Failed)

Tamamlandı (Completed) Durumu

Bu durum, işlemin ağ tarafından kabul edildiğinin ve katılan tüm bilgisayarlarda gerçekleşmiş olduğunun bir göstergesidir. Bu noktada, işlem geri döndürülemez olarak gerçekleştirilmiştir. Blok zinciri gezgininde gösterilen Blok onayları sayısından, bu işlemin zaten kaydedildiği ve Ethereum blok zincirindeki daha fazla bilgisayarın bu işlemi kabul edip sonuçlandırdığı anlaşılır.

Beklemede (Pending) Durumu

Bekleme durumu, ağa bir işlem gönderildiğinde ve henüz işlenmediğinde gerçekleşir. Ağ tıkanıklığı ve kullanılan ücretler, bir işlemin bekleme durumuna geçmesine neden olabilir. Madenciler daha yüksek komisyon vereni aradıkları için düşük ücret seçili gönderimlerde gecikme yaşanabilir hatta transfer gerçekleşmeyebilir. Ethereum ağındaki işlemleri iptal etmek daha pratik olduğu için yukarıda yer alan görsel bunu bize gösteriyor. Ancak diğer blok zincirler için kullanıcının ağ tarafından işlenmesini veya düşmesini beklenmesi gerekir.

Bu durumu çözebilmek için üç seçeneğiniz bulunuyor. İlk olarak yaptığınız işlemin acelesi yoksa ağın daha az sıkışık olduğu bir durumda işleminiz gerçekleşecektir. İkinci seçenek işlemi iptal etmektir. Bir işlemi iptal etmek için bekleyen işleme tıklayın ve ekranda nonce adlı bir alan bulun. Transfer miktarını o alana kaydedin.

Yeni bir işlem başlatın. “Alıcı adresi” alanına kendi genel cüzdan adresinizi yani işlemi gönderdiğiniz adresi girin. “Miktar” için 0 ETH yazın.

Ardından gönderimi sağlamadan önce sağ üstte yer alan dişli çarktan gönderimin nonce değerini sıkışan gönderimin nonce değeri ile değiştirin. Yüksek bir işlem ücreti belirleyin. İşlemi onaylayın.

Böylelikle bu işlem, bekleyen işlemi iptal edecek yeni bir işlem oluşturacaktır.

 

Son bir seçenek olarak ise işlemi yeniden göndermeyi veya yeniden oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu, bir işlemi iptal etmekten biraz daha karmaşıktır. Bu sefer ilk yaptığınız transferin klonunu yapacaksınız. Daha yüksek ücret seçeneği ile gönderimini sağlayacaksınız.

İşlemlerin işlenme sırası “nonce” adı verilen değere göre belirlenir. Eğer “sıkışmış” olan işlemi tekrar göndermek istiyorsanız nonce değerini belirleyip aynı nonce değeri ile yeni bir işlem oluşturmanız gerekir. İlk olarak bekleyen en eski işlemi arayın. Genel bir bakış için bekleyen işleme dokunun. Bu ekranda nonce değerini bulacaksınız. Daha sonra kullanılacağı için numarayı not edin.

Ardından, orijinal “Alıcı adresiniz (Recipient address) ve tutarınız ile yeni bir işlem oluşturun. Onay ekranında sağ üst köşedeki dişli simgesine tıklayın, aşağı kaydırın ve ekrandaki nonce değerini daha önce kaydedilen değerle değiştirin. Yüksek bir işlem ücreti belirleyin ve işlemi onaylayın.

Hızlandırmaya çalıştığınız işlem, token gönderme veya takas gibi bir akıllı sözleşme işlemiyse İşlem Verileri alanının doğru şekilde doldurulduğundan emin olmanız gerekir.

Başarısız (Failed) Durumu

Gönderilen işlem gerçekleşmediğinde Başarısız uyarısı verir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

kripto

Alameda Research’ün Yatırım Yaptığı Hangi Projeler FTX Krizi Hakkında Açıklama Yaptı?

Tether Dominansı Nedir?