içinde

Trust Wallet: Sahte Token’lardan Kaçınmak

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), kripto piyasasına katılmak isteyen birçok yeni kullanıcının dikkatini çekiyor. Ne yazık ki, sektördeki bu hızlı büyüme, dürüst kullanıcıların yanında dolandırıcıların da ilgisini cezbetti.

Kripto para sektöründe herkes kolayca token mint edebilir. Bu nedenle yatırım yapılan token’ları bilmek, tanımak yatırımcının sorumluluğundadır. Trust Wallet uygulaması, dikkatli bir incelemeden sonra varlık veritabanına manuel olarak eklenmedikçe bir projenin yasal olup olmadığını belirtmez.

Taklit Edilen Token’lar

Uniswap veya PancakeSwap gibi Merkeziyetsiz Borsalarda (DEX) bir token listeleme süreci herkese açıktır. Dolandırıcılar, eski ve yeni meşru token’ları taklit etmeye çalışan bir token üretebilir. DEX’te yasal bir token listelenmeden önce, dolandırıcılar önceden kendi token’larını listeleyebilir. Bilgisiz bir kullanıcıyı söz konusu projenin aynı adını ve logosunu kullanarak kandırabilir.

Memecoin’ler

Memecoin’ler, her zaman sahte sözleşmelere sahip sahte paralar olmayabilir. Bununla birlikte, coin yaratıcıları, yatırımcılara genellikle gerçekçi olmayan, kısa bir süre içinde yüksek kazançlar sağlayabilecekleri hakkında vaatlerde bulunurlar.

Bu tür token’ların genellikle kullanım alanları pek yoktur.

Rug Pull

Rug Pull’lar, likidite havuzlarında bulunan coin’lerin coin/token yaratıcıları tarafından aniden çekilmesidir. Bu tür vakalar merkeziyetsiz borsalarda yaygındır.

Airdrop Dump’ları

Bu tür durumlarda dolandırıcılar yüksek miktarlarda airdrop göndereceklerini duyurusunu yayarlar. Bu söylenti ile yatırımcılar arasında “hype” oluşur ve söz konusu token borsada listelendiğinde satın almaya istekli olur. Ancak yatırımcılar bu token’ı aldıklarında geliştiriciler tüm token’ları hızla satarlar (dump) ve ortadan kaybolurlar.

Token Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

En basit çözüm kendi araştırmanızı yapmaktır. Yatırım yapmaya karar verdiğiniz projenin içeriğini, projenin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Herhangi bir kripto para projesinde olduğu gibi, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapın. Bir token’ın meşruiyetini nasıl anlayabileceğinize dair bazı hızlı ipuçlarımız var.

Akıllı Sözleşme Denetimlerini Kontrol Edin

Projeler, kullanıcılara zarar verebilecek hiçbir hata bulunmadığından emin olmak için akıllı sözleşmelerini ve kodlarını her zaman profesyoneller kuruluşlara denetletir. Bunu yaparak, projenin güvenli olup olmadığı ve herhangi bir yatırımcıyı ön plana çıkarabilecek herhangi bir kötü amaçlı koddan arınmış olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

CertiK, blockchain protokolleri, cüzdanlar, DApp’ler ve akıllı sözleşmeler için güvenlik denetimleri yapan bir şirkettir. Bu tür denetim şirketlerinin yayımladıkları denetim raporlarına göz atın.

Güvenilir Kaynakları Kullanarak Doğrulayın

CoinMarketCap veya CoinGecko kripto paraları takip eden ve veriler sunan web siteleri takip etmeyi unutmayın. Bu sitelerde token’ı araştırabilir ve merkeziyetsiz borsalarda bulunan aktif ticaret çiftlerini görebilirsiniz.

Ticaret Hacmini veya Likiditeyi Analiz Edin

Bir token aktif olarak alınıp satıldığında, token’ın değeri uygulama aracılığıyla belirtilir. Token’ın listelendiği borsada düşük hacim veya likidite varsa, token’ın fiyatı bundan etkilenecektir. Uygulamanın yalnızca bir token’ının tahmini fiyatını gösterdiğini unutmayın. Bu nedenle, token’larınızı satmadan önce aktarmayı planladığınız borsalarda doğrudan kontrol edin.

Projeyi İnceleyin

Projenin resmî web sitesini kontrol edin, yol haritalarını, projenin arkasındaki ekibi ve sosyal medya hesaplarını, whitepaper’ını detaylıca incelemek oldukça önemlidir. Projeler genellikle sosyal etkileşimi, toplulukla etkileşimi yüksek tutmaya çalışır. Projenin resmî dokümanlarında yazım hataları olması, yatırımcılara proje hakkında kötü bir itiba verebilir.

Kaynak: Trust Wallet

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Tether (USDT) Çökerse Ne Olur? Stablecoin’lerin Sonu mu Geliyor?

Terra (LUNA) Ağı Durduruldu!