in ,

Tron (TRX) Nedir? Nasıl Alınır?

Tron (TRX), eğlence sektörüne hizmet etmeyi amaçlayan blok zincir tabanlı bir platformdur. Akıllı sözleşme özellikli bir blok zincir olan Tron, geliştiricilerin çevrimiçi oyunlar, merkeziyetsiz borsalar, verim çiftlikleri, borç verme-borç alma platformları ve daha birçok dApp oluşturmasına ve dağıtmasına imkan sağlar. 

Tron Ekibi ve Destekçileri

Tron, BitTorrent’in de kurucusu ve eski CEO’su olan Justin Sun tarafından 2017’de kuruldu. Tron projesinin yatırımcıları arasında Multichain, XY Finance ve PlayGame Indonesia gibi projeler yer almaktadır. 

Tron Nasıl Çalışır? 

En eski akıllı sözleşme platformlarından biri olan proje, gelişmiş bir dApp ve DeFi ekosistemine sahiptir. Tron ekosistemine BitTorrent, PoloniDEX ve JUST dahildir. 

Bunun yanı sıra Tron’un sanal makinesi TVM, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Geliştiriciler merkeziyetsiz uygulamalarını Ethereum veya diğer EVM uyumlu blok zincirlerinden Tron ağına kolayca aktarabilmektedir.

Tron ağı üzerinde kullanıcıların kendi tokenlerini oluşturmaları da mümkündür. Bu tokenler daha sonra kullanıcıların merkeziyetsiz uygulamaları içinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra oluşturulan bu yeni tokenler, TRX token tarafından desteklenmektedir. 

Oldukça düşük işlem ücretleri alan Tron ağı, saniye başına 2000 işlemi desteklemektedir. Kullanıcılar, TRX ile stake işlemi gerçekleştirebilir ve stake ettikleri miktar kadar ödüllendirilirler. Tron ağı, Ethereum ve Binance Smart Chain gibi birçok token standardını da destekler. Bu standartlar arasında TRC-10, TRC-20 ve TRC-721 yer almaktadır. 

TRX İstatistikleri 

Tron ağının yerel kripto varlığı olan TRX’in toplam arzı 90 milyar 774 milyon 713 bin 577’dir. Dolaşımdaki TRX arzı ise 90 milyar 774 milyon 524 bin 882’dir. TRX, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 0.30 dolar seviyesini 5 Ocak 2018’de görürken gördüğü en düşük fiyat olan 0.0010 dolar seviyesini ise 15 Eylül 2017’de görmüştür. 

TRX Nasıl Alınır? 

TRX; Binance, KuCoin, Bithumb, Kraken, Bitfinex, Bybit, OKX ve Huobi gibi birçok kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenmektedir. TRX almak isteyen yatırımcılar, bu platformlar üzerinden kolaylıkla TRX alabilir, satabilir ve ellerinde tutabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Aptopad Ekibi ile AMA Etkinliği

Internet Computer (ICP) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?