içinde ,

TRON (TRX) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

TRON (TRX), Tron Vakfı tarafından geliştirilen ve 2017’de piyasaya sürülen merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. 

TRON, Eylül 2017’de, daha önce Büyük Çin bölgesindeki Ripple kripto para birimi XRP’nin baş temsilcisi olan Çinli girişimci Justin Sun tarafından kuruldu.

Merkeziyetsiz TRON platformu, dosya paylaşımına ve eğlence içeriğine odaklanır. TRON blok zinciri Haziran 2018’de piyasaya sürüldü. O yılın Temmuz ayında, eşler arası dosya paylaşım ağı BitTorrent ile entegre oldu.

Bram Cohen tarafından kurulan BitTorrent, 2018 yılında Tron’a satıldı. TRC-10 standardını kullanarak TRON blok zincirinde Şubat 2019’da kendi yerel kripto para birimi BTT’yi piyasaya sürdü.

TRX

TRON, üç katmanlı mimari kullanır: bir depolama katmanı, çekirdek katman ve uygulama katmanı. TRON’un büyüme potansiyeli sunan şirketin whitepaper’ına göre TRON çekirdek katmanında akıllı sözleşmeler, hesap yönetimi ve konsensüs dahil olmak üzere çeşitli modüller bulunur.

TRON, 27 süper temsilcinin (SR’ler) zincir üzerinde blok ürettiği Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüsü üzerinde çalışır. Her altı saatte bir TRX hesap sahipleri hesaplarını dondurabilir ve SR’lere oy verebilir. Protokol her üç saniyede bir yeni bir blok oluşturur ve her blok SR’lere 32 TRX verir. Bu süreç, diğer bazı blok zincirlerinden daha hızlı verim sağlar.

Projenin geliştirilmesine öncülük eden TRON Vakfı, Temmuz 2021’de feshedildi.

Blockchain ağları, gelişmekte olan merkeziyetsiz üçüncü nesil internetin (Web3) çekirdeğini oluşturur. Bu geçişin bir parçası olarak TRON blok zinciri, merkeziyetsiz bir organizasyon (DAO) modeline geçiş yaptı. TRON, Aralık 2021’de topluluk tarafından yönetilen bir DAO ile tamamen merkeziyetsiz bir ağ haline geldi.

5 Mayıs’ta USDD stablecoin’i piyasaya sürmenin yanı sıra TRONSCAN’den gelen veriler, TRON merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarında kilitlenen toplam değerin (TVL) aynı gün 10.06 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştığını gösterdi.

6 Mayıs’ta toplam USDD arzı 126 milyon doları aştı ve kripto para biriminin istikrarını korumak için 1,6 milyar TRX token’ı yakıldı.

Nisan ayı sonlarında TRON, merkeziyetsiz bir merkez bankası olarak işlev görmeyi planladığı TRONDAORserve’i inşa ettiğini ve USDD’nin değerini uzlaştırma para birimi olarak konsolide ettiğini duyurdu. 6 Mayıs’ta kripto para ticaret şirketi Alameda Research, rezerv için beyaz listeye alınan ilk kurum olarak açıklandı.

Ekosistemin günlük hayatımızdaki alanlara da geçmeye başlaması TRON (TRX) bilinirliliğini arttırıyor. Bu durumda TRX token’ının daha fazla kullanımına yol açacaktır. Ayı piyasası koşulları dışında TRX ekosistemini aynı şekilde ilerletmeye devam ettiği sürece olası bir boğa sezonundan faydalanabilir veya kendi boğa sezonunu yaratabilir gibi görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

En Büyük Balina Cüzdanlarının Analizi

Blockchain Alternatifleri: Hashgraph, Dag ve Holochain