in ,

Trade Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bir yatırımcının her eylemi, risk yönetimi, trade stratejileri ve daha fazlası bir trade günlüğünde belgelenir. Trade günlüğünde yer alan grafikleri kullanarak fiyat değişikliklerini izleyebilir ve piyasa trendleri hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Yatırımcılar için kripto evreninde yol gösterici olan trade günlüğü nedir ve nasıl kullanılır, gelin birlikte inceleyelim. 

Yaptığınız yatırım işlemlerini ve sonuçlarını kaydederek trade deneyiminizin bir özetini sunan trade günlüğü, bir trade stratejisini seçmenizin ve zararlı trade hamlelerinden kaçınmanızın yöntemini de size sunar. Piyasanın nasıl işlediğine bakılmaksızın bir trade günlüğü kullanarak yapmak istediğiniz veya yapacağınız bir trade’in potansiyelini ölçebilirsiniz.

Bir trade günlüğü oluşturmak için çok fazla vakit harcamanız gerekmiyor. Elektronik tablolar veya Excel bilgisine sahip olmanız, disiplinli bir şekilde ilerleyerek tutarlı trade stratejileri izlemenize yardımcı olacaktır. Alım-satım stratejiniz her işlem öncesi değişiyorsa alım-satım girişlerini günlüğünüze kaydederek ilerleyebilirsiniz. Bu yöntem size gelecekte yapacağınız işlemlerde benzer durumlara nasıl cevap vermeniz gerektiği konusunda yol gösterecektir.

Trade Günlüğü Tutmak Neden Önemlidir? Bir Trade Günlüğünün Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bir trade günlüğü tutmak trade stratejinizin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmenize yardımcı olur. Örneğin, trade günlüğündeki notlarınızı takip ederek kripto türevlerinin sizin için uygun olup olmadığına veya kripto için yatırım yapıp yapmamanız gerektiği konusunda karar verebilirsiniz.  Sizi yatırım hedefleriniz üzerinde bilinçsiz hareket etmeye karşı korurken yanlış yorumlamalardan ve yanlış yatırımlardan uzak tutar.

Bir trade günlüğü tutmak trade stratejinizi takip etmenize yardımcı olur. Gerçek parayla işlem yaparken psikolojik ve çevresel etmenler dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır. Karlı bir işlemden sonra özensiz giriş noktaları kullanmaya başlayabilir veya normalden daha fazla kripto para birimi elde edebilirsiniz. Bu noktada bir trade planı, hedefte kalmanıza yardımcı olur ve aceleci ve potansiyel olarak riskli trade yapma eğiliminizi azaltır. Yatırımcıların yaptığı hamlelerin doğruluğunu ölçmek için motive edici bir yöntemdir. Trade günlüğünde geçmişinde başarılı işlemlerin varlığını görmek yatırımcıların bir noktada özgüvenlerini arttırır. Böylelikle, yatırımcıların istikrarlı olarak kar etmeleri ve başarısızlıkla sonuçlanacak işlemlerden uzak durmaları sağlanır.

Trade Günlüğü Nasıl Oluşturulur?

Trade günlüğü oluşturmak için Microsoft Excel veya Google Sheets gibi herhangi bir elektronik tablo uygulaması ve Microsoft Word veya Google Docs gibi yazılı bir belge türü kullanılabilir. Daha teknik ilerlemek istiyorsanız eğer Binance tarafından hazırlanan ücretsiz bir trade günlüğü şablonunu da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın her işlem sonrası not edebileceğiniz şablon düzenine sahip olduğunuzdan emin olun. Ek olarak, takip ettiğiniz işlem tablolarının ekran görüntülerini alabilir ve bunları sayfadaki uygun işlemle bağlayarak günlüğü daha etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Bir trade günlüğü oluştururken e-tablonuza hangi verileri eklemeniz gerekiyor biraz da bu konudan bahsedelim.

  • Seçtiğiniz platform da dahil olmak üzere işlem yaptığınız finansal enstrümanı ekleyin. Örneğin, Coinbase’deki Bitcoin (BTC).
  • Belirli bir işleme girmenizi sağlayacak herhangi bir saat ve tarihe özgü faktörleri ekleyin. Örneğin, “ADA’nın öğleden sonra 1:00’de daha düşük bir fiyatla işlem gördüğü bir gün ortası trade durgunluğu sırasında 1000 dolar değerinde Cardano (ADA) satın aldım.” tarzında verileri işleyin.
  • Trade stratejinizi yeniden değerlendirmek için kısa (short) veya uzun (long) pozisyonlarınızı kaydedin. Bir yatırımcı, uzun pozisyonlar alarak gelecekte fiyatların yükseleceği ve kâr için satabileceği düşüncesiyle hareket eder. Öte yandan, yatırımcılar kripto para birimini “short” sattıklarında, onu ödünç alır ve devam eden piyasa fiyatından satarlar.
  • Giriş fiyatı trade’e başladığınız fiyatı, çıkış fiyatı ise o trade’den çıktığınız değeri ifade eder.  Yatırımcılar, bir varlığı satmaya hazır oldukları en düşük fiyata ulaşıldığında otomatik olarak bir satış emri vermek için alım satımda bir stop-loss emri oluşturabilirler. Tüm bu ölçümleri trade günlüğünüze kaydedin.
  • Belirli bir trade ile ilgili olarak ne kadar risk aldığınızı anlamak için “trade’e konu olan miktarınızı” günlüğe kaydetmelisiniz.
  • Trade’inizin sonucunu da günlüğü kaydetmelisiniz. Sizin için neyin en iyi olup olmadığını anlamak için kâr veya zarar olarak kaydetmek çok önemlidir.
  •  Ve son olarak niteliksel faktörlerin niceliksel faktörler kadar önemli olduğunu unutmadan neden belirli bir işlem boyutunu veya stratejisini seçtiğinizi yansıtmak için düşüncelerinizi yazılı olarak Microsoft Word veya Google Dokümanlar’a ekleyin.

Unutmayın ki kusursuz bir trade günlüğü oluşturmak imkansıza yakındır. Her yatırımcı, kişisel trade günlüğü oluştururken ihtiyaç duyduğu ilgili ölçümleri gözden geçirmeli ve o yönde eklemeler yapmalıdır. Belirli pozisyonlara göre aksiyon almanın ardındaki nedenleri eklemek için notlar kısmını kullanın. Trade tekliflerinizi vereceğiniz cevaplar, her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını görmenize yardımcı olacaktır. Başarınızı veya başarısızlığınızı doğru bir şekilde ölçmek için güncel ve düzenli olarak trade günlüğü tutmayı unutmayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Elon Musk’ın Kripto Sepetinde Neler Var?

Dogecoin (DOGE) Zayıf ve Güçlü Yanları